PAP/Rynek Zdrowia | 18-08-2018 18:51

Ulicami Warszawy przeszła V Parada Seniorów "Dojrzali Wspaniali"

Parada rozpoczęła się o godz. 12 przy rondzie de Gaulle'a. Następnie seniorzy Traktem Królewskim przeszli na kampus Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie do wieczora będzie trwał Piknik Pokoleń.

Uczestnicy wydarzenia wskazywali, że seniorzy potrzebują wiele różnych rodzajów aktywności Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na paradzie pojawili się także politycy: Michał Szczerba (PO), Paweł Rabiej (Nowoczesna), kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

W rozmowie z PAP Trzaskowski podkreślił, że seniorom należy pomagać i ich aktywizować.

- Trzeba (...) robić takie imprezy, uniwersytety trzeciego wieku, bezpłatny dostęp do sportu i kultury. Chcemy ich jak najbardziej aktywizować. Ale też dla tych seniorów, którzy sobie nie radzą, potrzebne jest budowanie ośrodków senioralnych w każdej dzielnicy, gdzie senior może zjeść obiad, spędzić czas, poczytać książkę. Będzie tam również lekarz, pielęgniarka, profesjonalna porada, pedikiurzysta czy fryzjer - mówił Trzaskowski.

Wskazywał na konieczność angażowania asystentów, którzy będą pomagali tym seniorom, którzy pozostają w domach. - Chcemy, żeby Warszawa pomogła swoim seniorom w jak największym wymiarze - dodał.

Na paradę przyszedł również Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta stolicy popierany przez koalicję kierowanego przez siebie stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, Partii Razem, Inicjatywy Polska i Zielonych. W rozmowie z PAP wskazywał m.in. na potrzebę zwiększenia dostępu seniorów do lekarzy specjalistów i na konieczność zapewnienia im godnego i bezpiecznego życia. Mówił też o potrzebie dostosowania infrastruktury miejskiej, by seniorzy nie mieli problemów w poruszaniu się, np. odpowiednią liczbę wind, przejść dla pieszych i właściwy stan chodników. - Chodzi o to, żeby seniorzy mogli aktywnie spędzać czas, partycypować w różnych aktywnościach - dodał.

Około godz. 13 na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego ruszył Piknik Pokoleń. Jego uczestnicy pikniku wziąć udział w treningu nordic walking i w pięciu panelach dyskusyjnych, podczas których aktorzy, psycholodzy i dziennikarze mówią m.in. o tym, jak zmienić strategie życiowe, o wpływie odżywiania na stan zdrowia, o polityce senioralnej w Polsce i o realizacji własnych pasji. Ponadto odbywają się m.in. warsztaty "Aikido dla seniorów", garncarskie, fizjoterapii.

Wszyscy chętni mogą też skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku zaćmy i katarakty, a także ze spirometrii. Można sprawdzić poziom glukozy we krwi i ciśnienie krwi.