USA wypłacą odszkodowania rodzinom ofiar ataku na szpital w Kunduzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2015 15:52

Departament Obrony USA ogłosił w sobotę (czasu miejscowego), że uiści "wypłaty kondolencyjne" na rzecz rodzin ofiar amerykańskiego ataku przeprowadzonego w ostatnich dniach na szpital Lekarzy Bez Granic (MSF) w Kunduzie, na północy Afganistanu.

USA wypłacą odszkodowania rodzinom ofiar ataku na szpital w Kunduzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Departament Obrony uważa, że należy odnieść się do skutków tragicznego incydentu, jaki miał miejsce w związku ze szpitalem Lekarzy Bez Granic w Kunduzie - stwierdził rzecznik Pentagonu Peter Cook, dodając, że władze amerykańskie przeznaczą pieniądze również na odbudowę zniszczonej lecznicy.

- Amerykańskie siły w Afganistanie (USFOR-A) są uprawnione do uiszczenia płatności kondolencyjnych i płatności na rzecz odbudowy szpitala - dodał Cook.

Według MSF naloty na szpital miały miejsce 3 października nad ranem, gdy przebywało tam ponad 100 pacjentów. Zginęły 22 osoby, w tym 12 pracowników organizacji, a wiele innych zostało rannych. W dniach poprzedzających atak o Kunduz toczyły się walki między siłami rządowymi a talibami, którym pod koniec września na krótko udało się przejąć kontrolę nad miastem; było to jedno z ich największych zwycięstw od 2001 r.

W środę prezydent USA Barack Obama w rozmowie z szefową MSF Joanne Liu przeprosił za atak. Dzień wcześniej dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, generał John Campbell oświadczył w Senacie USA, że atak na szpital został przeprowadzony przez pomyłkę i zapewnił, że armia USA w sposób przejrzysty wyjaśni przyczyny incydentu. MSF żąda powołania niezależnej międzynarodowej komisji śledczej.

Również w sobotę afgański prezydent Aszraf Ghani na mocy dekretu wyznaczył zespół śledczych, który ma zbadać okoliczności poprzedzające zdobycie Kunduzu przez talibów oraz amerykański nalot na szpital MSF. Na czele zespołu, która odpowiada bezpośrednio przed Ghanim, stanął były szef krajowej agencji wywiadowczej Amrullah Saleh.

Śledczy mają stworzyć "raport, dzięki któremu będziemy wiedzieli, co stało się w Kunduzie, jakich potrzebujemy zmian i jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć na przyszłość" - oświadczył Ghani.

W piątek z prezydentem i jego doradcą ds. bezpieczeństwa spotkali się przedstawiciele MSF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum