USA: w oryginalny sposób pomagają cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne

Autor: Newsweek Polska/Rynek Zdrowia • • 16 września 2014 09:02

W USA rekordy popularności bije akcja Ice Bucket Challenge: ludzie wylewają na siebie wiadra wody, żeby... wesprzeć chorych na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Nominując kolejne osoby, dają im na wykonanie zadania 24 godziny. Kto odmówi lub nie zdąży - wpłaca na rzecz chorych 100 dolarów. Wyzwanie przyjmują aktorzy, sportowcy, politycy, biznesmeni.

W USA poza tym, że płynie woda, płyną też pieniądze. Organizacja zajmująca się wspieraniem badań nad tą chorobą w ciągu ostatniego miesiąca dostała ponad 94 miliony dolarów.

SLA to choroba, o której i chorzy i lekarze mówią: podstępna. Nie ma pewności, skąd się bierze. Trudno ją rozpoznać. - Od pierwszych objawów do diagnozy mija 10, a nawet 18 miesięcy. SLA dotyka więcej mężczyzn niż kobiet, głównie między 50. a 60. rokiem życia, ale też młodszych. Szacuje się, że w Polsce choruje ok. 3 tys. osób.

Jak mówi Piotr Teisseyre ze Stowarzyszenia Klon/Jawor Akcja Ice Bucket Challenge cieszy go, ale i smuci zarazem. Bo choć udało się zwrócić uwagę na problemy chorych, to akcja prędzej czy później wszystkim się znudzi. Skończą się darowizny, a problemy zostaną.

Więcej: www.newsweek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum