×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

USA: usługi medyczne realizowane dla zmarłych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 listopada 2013 20:54

Z powodu oszustw i błędów w administracji federalnej rząd USA wydał od 2008 roku ponad 700 mln dolarów na świadczenia socjalne i emerytury dla osób, które już nie żyją - informuje dziennik Washington Post, powołując się na rządowe audyty.

USA: usługi medyczne realizowane dla zmarłych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Tylko w ostatnich latach z funduszu emerytalnego dla pracowników federalnych wypłacono aż 400 mln dla dawno nieżyjących emerytów. Kolejne 4 mln dolarów wydano na dopłaty do rachunków za ogrzewanie i klimatyzację dla 11 tys. zmarłych. Tylko w 2011 roku krajowy program ochrony zdrowia dla seniorów (Medicare) wypłacił 23 mln za usługi "zrealizowane" zmarłym.

Washington Post opisuje jeden z najbardziej jaskrawych przypadków - syna, który pobierał federalne świadczenia za ojca nieżyjącego od 26 lat. W sumie wyłudził w ten sposób 1,1 mln dolarów. Gdy przestępstwo wyszło na jaw, został skazany na karę prawie 4 lat więzienia.

Zdaniem gazety te błędy to wynik niesprawnie działającego i przestarzałego system administracyjnego, który monitoruje zgony. Zdarza się też, że system administracji federalnej uznaje za zmarłe osoby wciąż żyjące. Co miesiąc przynajmniej 750 żyjących trafia do statystyk zmarłych.

- Jak już raz trafisz na tę listę, to trudno się z niej wypisać - zauważa gazeta i podaje przykład mężczyzny ze stanu Utah, który osobiście udał się do biura Ubezpieczeń Społecznych, aby zaprotestować przeciwko uznaniu go za zmarłego. Urzędnicy poprosili go, by na arkuszu papieru złożył pisemne oświadczenie.

"Żyję" - napisał 78-letni Leonard Cleveland. Ale i to nie wystarczyło, by uznać go za żyjącego. Pomogła dopiero interwencja kongresmana z Utah.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum