USA: urodzi czy usunie? Zagłosuj!

Autor: Rzeczpospolita, KR/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2010 11:30

Widzowie amerykańskiego reality show mogą zadecydować, czy uczestniczki powinny usunąć ciążę, czy jednak urodzić dziecko.

Jak podaje Rzeczpospolita, w programie „Bump” nim udział trzy kobiety: mężatka, która zawsze chciała zostać matką, ale zaszła w ciążę już po tym, jak jej mąż został wysłany do Iraku, ofiara przemocy domowej matka dwójki dzieci oraz kobieta, która po prostu chciała wziąć udział w show.

Każda z nich opowie o swoich rozterkach w sprawie decyzji o aborcji, a po czym internauci przystąpią do głosowania nad tym, jaką decyzję powinna podjąć. Mimo że bohaterki show są aktorkami, program wzbudził w USA wiele kontrowersji.

Przeciwnicy uważają, że sprowadza problem aborcji do wyboru typu jaki smak lodów wybrać i koncentruje się na problemach kobiet, a nie nienarodzonym dziecku. Zwolennicy są zdania, że program jest dobry, bo pokazuje emocje i pomaga w utrzymaniu prawa do wyboru, które amerykańskie kobiety mają od 1973 r.

Producentów programu miał zainspirować prezydent Barack Obama, który powiedział, że trzeba znaleźć sposób na przekazanie kobietom informacji o „możliwych rozwiązaniach problemu nieplanowanej ciąży”. Program ma też wspomóc debatę na temat aborcji.

Prof. Bassam Aouil z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uważa, że media potrafią się dobrze spełniać w kształtowaniu postaw edukacyjnych, profilaktycznych prozdrowotnych. Nie sądzi jednak, by było tak w tym przypadku.

– Sam fakt, że sytuację będą przedstawiać nie prawdziwe osoby a aktorki, daje szerokie pole do przedstawiania jej w sposób zmanipulowany – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Aouil.

W opinii psychologa, osoby, które mają niewielkie wątpliwości co do słuszności takiego rozwiązania jak aborcja, mogą zostać do niej przekonane, a ci, którzy są przeciw nie zmienią raczej swoich poglądów.

– To manipulacja mająca naprowadzić społeczeństwo na ślad narzuconych poglądów. Nie widzę w tym pomyśle żadnych wartości edukacyjnych ani  psychoterapeutycznych –  uważa prof. Aouil.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum