USA: szkolne obiady powodem otyłości uczniów?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2010 19:48

Dzieci, które jadają obiady w szkole w ramach rządowego programu National School Lunch Program, mają większe skłonności do nadwagi.

Jednak to samo badanie, opublikowane w „The Journal of Human Resources", dowodzi, że dzieci, które jedzą w szkole zarówno śniadania, jak i obiady sponsorowane przez rząd federalny, są lżejsze od tych, które nie uczestniczą w programie wcale lub spożywają wyłącznie obiady.

– Fakt, że szkolne obiady są związane z epidemią otyłości wśród dzieci jest niepokojący, jednak nie do końca zaskakujący – dodaje Millimet.

Program szkolnych posiłków jest nadzorowany przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa. Pokrywa ono część kosztów, a także przeznacza na ich rzecz nadwyżki z rolnictwa. Nie wymaga jednak, aby posiłki spełniały określone standardy. Szkoły same wybierają konkretną żywność.

– Formalnie rząd federalny określa wytyczne dotyczące żywności podawanej na obiadach i śniadaniach, jeśli szkoły chcą otrzymywać fundusze od rządu. Jednak potwierdzono, że szkolne obiady w mniejszym stopniu spełniają te wytyczne niż śniadania. Inną możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że obecnie szkoły próbują zarabiać na daniach z karty. Możliwe, że nawet jeśli szkolny obiad jest zdrowy, to dzieci kupujące obiad chętnie zamawiają dodatki, które już nie są zdrowe – zaznacza Millimet.

National Student Lunch Program dostarcza posiłków około 30 milionom dzieci w 100 tys. publicznych i prywatnych szkołach typu non-profit. Z kolei School Breakfast Program wspiera finansowo ponad 80 tys. szkół, docierając do około 10 milionów dzieci.

Dane z innych badań, przeprowadzonych między 1971 a 1974 rokiem, a następnie powtórzone w latach 2003-2004 donoszą, że powszechne występowanie nadwagi wśród dzieci w wieku od 2 do 5 lat wzrosło z 5 do 13,9 procent, natomiast u młodzieży szkolnej w wieku od 6 do 11 lat z 4 do 18,8 procent, a w wieku od 12 do 19 lat z 6,1 do 17,4 procent.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum