USA: przemysł węglowy i tytoniowy zabija rocznie więcej ludzi, niż zatrudnia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2019 14:08

Przemysł węglowy zatrudnia 51 795 Amerykanów, ale co roku przypisuje się mu 52 015 przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczonym w wyniku spalania węgla powietrzem. Z kolei przemysł tytoniowy, w którym pracuje nieco ponad 124 tys. osób, odpowiada za pół miliona zgonów.

USA: przemysł węglowy i tytoniowy zabija rocznie więcej ludzi, niż zatrudnia
Z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie 40 tys. Polaków Fot. Archiwum

Naukowcy z Michigan Technological University w USA do celów porównawczych wykorzystali amerykańskie dane rządowe. Utrzymanie jednego miejsca pracy w przemyśle wydobywczym kosztuje jedno, a w przemyśle tytoniowym aż cztery życia ludzkie rocznie - informuje Rzeczpospolita.

Prowadzący badanie Joshua Pearce uważa, że skoro istnieją alternatywne technologie, którymi łatwo zastąpić węgiel, bez trudu można przekwalifikować pracowników, aby pracowali w branży energetyki odnawialnej. Z badania wynika, że nie tylko zatrudnienie byłoby utrzymane, ale pracownicy zarobiliby więcej.

Rzeczpospolita dla porównania przytacza polskie dane. Zatrudnienie w krajowym przemyśle wydobywczym kształtuje się na poziomie 82,8 tys. osób, a z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie 40 tys. Polaków. Natomiast branża tytoniowa zatrudnia około 60 tys. osób, a zabija przedwcześnie 67 tys.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum