USA: neurochirurg Carson wycofuje się z wyścigu prezydenckiego

Autor: Inga Czerny, PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2016 08:53

Po totalnej klęsce we wtorkowych prawyborach emerytowany neurochirurg Ben Carson, który w ub.r. przez moment prowadził w sondażach z Donaldem Trumpem, dał do zrozumienia (w środę, 2 marca), że wycofuje się z wyścigu prezydenckiego kandydatów Partii Republikańskiej (GOP).

USA: neurochirurg Carson wycofuje się z wyścigu prezydenckiego. Fot. Wikimedia Commons

Podczas wtorkowych prawyborów zwanych Superwtorkiem, które odbywały się jednocześnie w 11 stanach, Carson osiągnął najgorszy wynik z piątki kandydatów ubiegających się o prezydencką nominację GOP.

Kandydatura 64-letniego Carsona była jedną z najdziwniejszych w tegorocznym wyścigu. Grzeczny, ale niemający wiele do powiedzenia Afroamerykanin, był dla większości analityków zagadką. Emerytowany neurochirurg o ultrakonserwatywnych poglądach w żadnej z debat prezydenckich niczym specjalnie się nie wyróżnił poza tym, że był uprzejmy, często się uśmiechał i nie podnosił głosu, ale też generalnie nie odpowiadał na pytania. Jest natomiast zagorzałym przeciwnikiem aborcji, nawet gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, a także zwolennikiem nieograniczonego prawa do posiadania broni.

Choć robi wrażenie skromnego, to biografię ma dość niezwykłą. Urodził się w Detroit w 1951 roku w rodzinie afroamerykańskiej. Jego matka skończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 13 lat wyszła za mąż za kaznodzieję Kościoła baptystów.

Tymczasem Ben Carson, ubogi czarnoskóry student, ukończył liceum z wyróżnieniem, a następnie psychologię na Uniwersytecie Yale i medycynę na Uniwersytecie Michigan. W wieku 33 lat został szefem wydziału neurochirurgii w Johns Hopkins Hospital. Sławę zdobył, gdy jako pierwszy przeprowadził udaną operację rozdzielenia złączonych głowami bliźniąt syjamskich. W 2001 roku tygodnik "Time" i telewizja CNN ogłosiły go jednym z 20 najlepszych lekarzy w kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum