USA: naukowcy pracują nad nową metodą leczenia otyłości

Autor: WP.pl/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 16:52

Otyłość eksperci już dawno uznali ją za chorobę cywilizacyjną, która rujnuje życie obywateli. Ma też wpływ na funkcjonowanie wielu państw, które na batalię z tym problemem przeznaczają coraz większe środki - informuje serwis Wirtualna Polska.

USA: naukowcy pracują nad nową metodą leczenia otyłości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak będzie wyglądało leczenie otyłości w przyszłości? Jest bardzo prawdopodobne, że wcale nie będą konieczne wykańczające diety, katorżnicze ćwiczenia czy suplementy. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba będzie dokonać niewielkiej zmiany w strukturze DNA.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) twierdzą, że jeszcze nigdy nie byli tak blisko wykreowania tak efektywnej metody pozbywania się zbędnych kilogramów u osób, które mają uwarunkowane genetycznie predyspozycje do tycia.

Specjaliści twierdzą, że do osiągnięcia sukcesu wystarczy zablokowanie odpowiedniego genu. Dodają, że właśnie odkryli, w jaki sposób tego dokonać. Eksperymenty, które zostały zrealizowane do tej pory, m.in. na myszach, przyniosły bardzo obiecujące rezultaty.

Już przeprowadzane w przeszłości liczne badania potwierdziły, że za chroniczną otyłość odpowiadają róże wersje genu, który powszechnie określany jest mianem FTO. Wcześniejsze obliczenia wykazały, że tzw. gen otyłości zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości o 70 procent.

Osoby, u których występuje, wykazują zwiększoną podatność na chorobliwe przybieranie na wadze. Odkrycie genu otyłości, którego istnienie zostało potwierdzone w 2007 r. przez kilka dużych ośrodków badawczych, nie rozwiązywało jednak problemu. Wciąż nie było bowiem wiadomo, w jaki sposób się z nim uporać.

Więcej: wp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum