USA: najstarsza osoba na świecie nie żyje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2009 20:28

115-letnia Amerykanka Gertrude Baines, najstarsza osoba na świecie, zmarła w piątek (11 września) w domu opieki w Los Angeles.

USA: najstarsza osoba na świecie nie żyje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobieta doznała ataku serca, lecz dopiero po autopsji będzie można stwierdzić przyczynę zgonu – poinformował jej wieloletni lekarz dr Charles Witt.

– Widziałem ją dwa dni temu i czuła się dobrze. Wyglądała świetnie. Była w dobrej formie psychicznej. Często się uśmiechała - podkreślił lekarz.

Pani Baines, urodzona w 1894 roku w Shellman w stanie Georgia, była najstarszą osobą na świecie po tym, gdy w styczniu zmarła 115-letnia Portugalka Maria de Jesus. Przeżyła całą swą rodzinę, w tym córkę, która umarła na tyfus. Po ukończeniu w kwietniu 115 lat powiedziała, że tak długie życie jest jak wygrana na genetycznej loterii.

Czarnoskóra nestorka brała udział w ostatnich wyborach prezydenckich, głosując na Baracka Obamę. W wywiadzie telewizyjnym powiedziała wtedy, że oddała głos na niego, ponieważ jest on za kolorowymi. Na 115. urodziny otrzymała specjalny list od Obamy.

Obecnie najstarszą osobą jest 114-letnia Kama Chinen z Japonii. Tak uważa dr Stephen Colen z Ośrodka Badań Gerontologicznych. Chinen urodziła się 10 maja 1895 roku.

Najdłużej na świecie żyła Jeanne-Louise Calment. Miała 122 lata, gdy umarła 4 sierpnia 1997 roku w Arles we Francji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum