USA: leki kardiologiczne są zbyt drogie dla ok. 2 mln pacjentów

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 09:19

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association - AHA) alarmuje, że ponad 2 mln obywateli USA, którzy cierpią na chorobę serca, albo przeszli zawał, rezygnuje z przyjmowania przepisanych im przez lekarzy leków na serce, ponieważ nie stać ich na zakup takich leków.

USA: leki kardiologiczne są zbyt drogie dla ok. 2 mln pacjentów
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Raport przygotowany przez AHA w tej sprawie opublikowano w poniedziałek (25 listopada), na łamach magazynu "Circulation". Powstał na bazie odpowiedzi na ankiety przeprowadzone między 2013 a 2017 rokiem wśród pełnoletnich osób, które wzięły udział w badaniu National Health Interview Survey i które doświadczały bólów w klatce piersiowej, przeszły zawał albo cierpią na chorobę wieńcową.

Okazało się, że jeden na ośmiu ankietowanych mających problemy z sercem nie bierze leków przepisanych mu przez lekarza ze względu na koszt zakupu takich leków.

W raporcie czytamy też, że na to, czy dana osoba wykupi przepisane jej leki na serce, duży wpływ ma jej wiek. Osoby mające mniej niż 65 lat trzy razy częściej przyznają, że mają problemy z wykupywaniem recept ze względu na koszt leków. W przypadku osób powyżej 65. roku życia często część kosztów związanych z zakupem lekarstwa pokrywanych jest w ramach programu Medicare (państwowego ubezpieczenia dla seniorów).

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum