USA: kompostowanie ludzkich zwłok sposobem na brak miejsca na cmentarzach

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 09:18

Waszyngton został pierwszym stanem w USA, który zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok. Od nowego roku mieszkańcy stanu będą mogli wybrać czy po śmierci chcą zostać pogrzebani, spaleni czy poddani naturalnemu recyklingowi.

USA: kompostowanie ludzkich zwłok sposobem na brak miejsca na cmentarzach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak pisze BBC, na wprowadzenie takiego prawa amerykańscy mocodawcy zdecydowali się z kilku powodów. Jednym z nich jest po prostu kurcząca się ilość gruntów, które można przeznaczyć na stworzenie cmentarzów. Jest też kwestia ekologii. Taka metoda - w porównaniu do standardowych opcji pochówku - powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują również na dosłowny, pośmiertny "powrót człowieka do korzeni".

Kompostowanie ma się zaczynać od umieszczenia ludzkich zwłok w stalowym, szczelnym, sześciokątnym kontenerze, do którego wkłada się również lucernę, zrębki drewna i słomę. Po zamknięciu kontenera, ciało w naturalnym procesie rozkłada się przez 30 dni. W efekcie uzyskuje się dwie taczki pełne kompostu. Otrzymuje je rodzina, która może wykorzystać je do uprawy kwiatków.

Na Zachodzie kompostowanie ludzkich ciał staje się coraz bardziej popularne. Kompostowanie zwłok jest legalne w Szwecji, z kolei w Wielkiej Brytanii możliwy jest naturalnych pochówek, czyli pogrzebanie zwłok bez trumny.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum