USA: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa wspomaga chore dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2020 21:59

Po raz szósty członkowie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) zbierali pieniądze w ramach świątecznej akcji charytatywnej. Ponad 120 tys. dolarów przekazano trzem dziecięcym hospicjom w Polsce i na rzecz leczenia chorych polonijnych dzieci.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Akcja charytatywna organizowana we współpracy z nowojorską Fundacją Uśmiechu Dziecka trwała od 29 listopada do 31 grudnia. Jak poinformowała PAP w piątek (10 stycznia) wieczorem Unia, zebrano 120 354 dol.

- Jak co roku członkowie PSFCU nie zawiedli i do naprawdę potrzebujących dzieci trafi ponad 120 tysięcy dolarów - powiedział PAP dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski. Dodał, że akcja na stałe już weszła do kalendarza organizacji. - Członkowie naszej Unii czekają na koniec listopada i grudzień, aby zacząć wpłacać na chore dzieci. I nie zawodzą: przez te sześć lat uzbieraliśmy już 732 tys. dolarów - dodał Chmielewski.

Tym razem Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia zasilili dziecięce hospicja w Częstochowie, Giżycku i Gdyni oraz chore polonijne dzieci. Datki gromadzili w 20 oddziałach PSFCU oraz z wykorzystaniem bankowości internetowej PSFCU.

Dzięki zbiórce Hospicjum Domowe "Promyk" w Giżycku otrzymało 41 401 dol. Na Zespół Opieki Paliatywnej "Palium" w Częstochowie wskazany przez pierwszą damę RP Agatę Kornhauser-Dudę przekazano 40 350 dol. Dom Hospicyjny dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" w Gdyni wsparto kwotą 28 219 dol. Na leczenie polonijnych dzieci Fundacja Uśmiechu Dziecka przeznaczyła 10 384 dolarów.

- Każdy wpłacał, ile mógł. Mnie najbardziej ujęła pewna pani, która mieszka zbyt daleko od naszego oddziału, aby mogła przyjść sama, więc przysłała w kopercie cztery dolary z prośbą, aby rozdzielić równo na wszystkich - powiedział PAP rzecznik prasowy PSFCU Paweł Burdzy.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została założona przez imigrantów z Polski w 1976 roku na nowojorskim Greenpoincie. Po 43 latach działalności jest uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami Polski.

PSFCU zrzesza obecnie ponad 100 tys. członków, a łącznie z rodzinami z jej usług korzysta ponad 135 tys. osób. Wartość jej aktywów przekroczyła dwa miliardy dolarów. PSFCU posiada 20 oddziałów w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum