USA: Conficker zaatakował szpitale

Autor: gazeta.pl/ Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 19:25

Robak Conficker zainfekował setki maszyn i sprzętu medycznego znajdującego się w amerykańskich szpitalach - donosi serwis CNET.

Niebezpieczeństwo nie rozszerzyło się na dużą skalę. Robak zainfekował maszyny działające jeszcze w oparciu o takie systemy jak Windows NT oraz Windows 2000.

Trudno powiedzieć, w jaki sposób wirus dostał się do szpitalnych komputerów, ponieważ sam sprzęt nie jest bezpośrednio podłączony do globalnej sieci. Jednak zainfekowane maszyny komunikują się z urządzeniami, które są podłączone do internetu.

Conficker może też pojawić się w europejskich szpitalach, korzystających z urządzeń działających w oparciu o starsze systemy, niemożliwe do „załatania”.

"W zależności od mutacji robak albo pozostaje bez wpływu na zainfekowany komputer, albo wyłącza niektóre z usług systemowych, takie jak aktualizacje automatyczne Windows czy centrum zabezpieczeń systemu Windows. Robak następnie wysyła setki zapytań http do zewnętrznych systemów web, gdzie szuka instrukcji jakie działania ma wykonać. Możliwe jest zainicjowanie gromadzenia danych na zainfekowanej maszynie, instalacja innego kodu złośliwego czy rozpoczęcie ataku DDoS przeciwko innych systemom komputerowym" - tłumaczy Krzysztof Nierodka, specjalista ds. bezpieczeństwa z firmy Check Point Software Technologies.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum