USA: Amerykanki rodzą coraz mniej dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2012 12:25

Stopa urodzeń w USA spadła do rekordowo niskiego poziomu, dotyczy to także kobiet-imigrantek - wynika z badań instytutu Pew Research Center. Niż demograficzny przypisuje się niedawnej głębokiej recesji.

USA: Amerykanki rodzą coraz mniej dzieci

W latach 2007-2010 wskaźnik urodzeń zmalał o 7 procent, a w kategorii kobiet urodzonych za granicą nawet o 14 procent. Ta ostatnia liczba jest szczególnie znacząca, ponieważ imigranci uchodzili tradycyjnie za główny motor przyrostu ludności w USA. 

Stopa urodzeń w 2011 r. (63,2 porody na 1000 kobiet w wieku reprodukcyjnym) jest najniższa od 1920 roku (od kiedy zaczęto sporządzać wiarygodne statystyki urodzeń) i niewiele przekracza połowę wartości wskaźnika z 1957 r., kiedy kobiety w USA rodziły najwięcej dzieci - było to apogeum powojennego wyżu demograficznego. 

Wśród kobiet imigrantek największy spadek urodzeń - o 23 procent - zanotowano we wspomnianym okresie (2007-2010) w grupie kobiet z Meksyku, które zwykle rodziły więcej dzieci niż rodowite Amerykanki. 

Eksperci są zgodni, że do zmniejszenia liczby urodzeń najbardziej przyczynił się kryzys gospodarczy, recesja oraz związany z nimi znaczny wzrost bezrobocia i spadek dochodów realnych. Podobnie było w USA po poprzednich recesjach. 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum