UNICEF: wypadki dzieci nie omijają

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 15:45

Ponad połowa dzieci w Polsce uległa wypadkowi bądź doznała urazu w ciągu ostatniego roku - alarmuje UNICEF.

90 proc. dzieci deklaruje, że rodzice są ich głównym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa, jednak 40 proc. rodziców rzadko rozmawia z nimi na ten temat.

Najnowsze badanie UNICEF dotyczy znajomości postrzegania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez dzieci. Zostało przeprowadzone w maju 2010 roku na reprezentatywnej próbie 1324 uczniów klas 4-6.

Ponad 50 proc. uczniów przyznało, że w ciągu ostatniego roku doznało przynajmniej jednego urazu lub uległo wypadkowi. Wśród najczęstszych znalazły się: upadek z wysokości – 47,8 proc., oparzenie – 48,4 proc. oraz porażenie prądem – 15,6 procent.

Najwięcej wypadków doznają dzieci podczas jazdy rowerem – ponad 51 procent. Wynik ten zwraca uwagę w zestawieniu z danymi dotyczącymi noszenia sprzętu ochronnego przez dzieci – 78,8 proc. jeździ na rowerze bez kasku.

14,6 proc. dzieci uległo w ostatnim roku podtopieniu. Problemem w Polsce są także wypadki dzieci podczas prac w gospodarstwie rolnym na wsi. Z badań UNICEF wynika, że 20,1 proc. dzieci mieszkających na wsi i pomagających rodzicom ulega wypadkom przy pracy.

Ponad 97 proc. dzieci zna numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku, 87 proc. przechodzi przez jezdnie jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, 88 proc. dzieci zapina pasy podczas jazdy samochodem, ale tylko 65,8 proc. siada na tylnym siedzeniu auta.

Jak wynika z badania, media (telewizja, prasa, internet) to źródło wiedzy o bezpieczeństwie dla blisko 40 proc. dzieci.

Badanie UNICEF towarzyszyło projektowi edukacyjnemu „Baw się i bądź bezpieczny!“, w który włączyło się ponad 1300 szkół w całej Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum