UNICEF: w 2050 r. co czwarty człowiek będzie mieszkał w Afryce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2014 11:02

W 2050 r. jedna czwarta światowej populacji będzie mieszkała w Afryce, gdzie współczynnik urodzeń nadal rośnie - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

- Na podstawie obecnych tendencji można stwierdzić, że za 35 lat 25 osób na 100 będzie Afrykanami - wynika z raportu UNICEF-u zaprezentowanego we wtorek (12 sierpnia) w Johannesburgu w RPA.

Na Czarnym Lądzie będzie mieszkało 40 proc. dzieci do piątego roku życia.

10 proc. wszystkich dzieci na świecie w 2050 r. będzie się rodzić w Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki, który jest też pierwszą potęgą gospodarczą kontynentu.

Według UNICEF-u liczba ludności Afryki, obecnie zamieszkanej przez 1,2 mld ludzi, do połowy wieku podwoi się, a w 2100 r. wyniesie 4,2 mld.
Ten wzrost demograficzny doprowadzi do jeszcze większego przeludnienia Czarnego Lądu. Do końca 2030 r. większość Afrykanów będzie mieszkała w miastach.

Zdaniem UNICEF-u jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie los afrykańskich dzieci, które nadal muszą walczyć o przeżycie. Ponad połowa dzieci, które umierają na świecie, to Afrykanie.

W Afryce 30 proc. osób nieletnich "żyje w trudnych warunkach i jest dotkniętych konfliktami" - podkreśliła agenda ONZ, wzywając rządy do zwiększenia inwestycji na rzecz dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum