PAP/Rynek Zdrowia | 20-11-2014 14:21

UNICEF: potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, by poprawić sytuację dzieci

Innowacyjne rozwiązania, np. doustne sole nawadniające i żywność terapeutyczna, zmieniły sytuację milionów dzieci. Potrzebujemy kolejnych wynalazków - podkreśla UNICEF w raporcie z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Fot. UNICEF

W 25. rocznicę jej uchwalenia, która przypada w czwartek (20 listopada), UNICEF opublikował raport "The State of the World's Children - Przemyśleć przyszłość na nowo: Innowacje dla każdego dziecka". Jest on zbiorem najnowocześniejszych rozwiązań ze wszystkich państw świata.

UNICEF przekonuje, że wprowadzanie innowacyjnych pomysłów może zaradzić największym problemom dzieci na świecie. Dlatego organizacja wzywa rządy państw, specjalistów do spraw rozwoju, przedsiębiorstwa, działaczy i przedstawicieli lokalnych społeczności do wspólnej pracy na rzecz promowania najbardziej obiecujących, nowoczesnych projektów.

W raporcie UNICEF podkreśla, że innowacyjne rozwiązania stosowane przez ostatnie 25 lat, takie jak doustne sole nawadniające i żywność terapeutyczna gotowa do spożycia, pomogły zmienić sytuację milionów dzieci na świecie.

Raport zwraca także uwagę na nowoczesne rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy jakości życia, np. Vibrasor - urządzenie zbudowane przez dwie nastolatki z Kolumbii, które pomaga osobom z wadami słuchu w bezpiecznym poruszaniu się po zatłoczonych miastach czy generator zasilany moczem, stworzony przez cztery nastolatki z Nigerii, który pomaga społecznościom pozbawionym dostępu do elektryczności. W raporcie mowa też m.in. o Solar Ear - pierwszym na świecie ładowalnym akumulatorze baterii do aparatów słuchowych, dedykowanym społecznościom, które cierpią na brak regularnego dostępu do elektryczności; może być ładowany zwykłym prądem, energią słoneczną, a nawet wtyczką od telefonu komórkowego.

Dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake podkreśla, że innowacje, które zawsze napędzały postęp ludzkości, nie są dostępne wszędzie w równym stopniu. UNICEF stworzył ośrodki, które mają wspierać innowacyjność. Funkcjonują one na całym świecie m.in. w Afganistanie, Chile, Kosowie, Ugandzie i Zambii; mają za zadanie opracowywać nowe sposoby współpracy z partnerami, a także wspierać lokalne talenty.