UNICEF i WHO: 2,4 mld ludzi nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2015 19:43

Jedna trzecia ludzi na świecie, czyli 2,4 mld osób, nie ma dostępu do sanitariatów - wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO. Problem ten dotyczy przede wszystkim Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej.

UNICEF i WHO: 2,4 mld ludzi nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych
2,4 mld osób nie ma dostępu do sanitariatów, Fot. Fotolia

UNICEF oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowały we wtorek (30 czerwca) raport "Progress on Sanitation and Drinking Water". Z dokumentu wynika, że jedna trzecia światowej populacji nie ma dostępu do sanitariatów, przy czym 70 proc. tych osób mieszka na wsi.

Organizacje zwróciły uwagę, że choć od 1990 r. 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej, co - jak podkreślono - jest jednym z największych osiągnięć społeczności międzynarodowej, to poprawa w dostępie do sanitariatów została zahamowana m.in. z powodu braku odpowiednich kampanii upowszechniających zasady podstawowej higieny.

Mimo że od 1990 r. około 2,1 mld ludzi na świecie uzyskało dostęp do urządzeń sanitarnych, obecnie zaledwie 68 proc. światowej populacji może korzystać z sanitariatów. Natomiast 91 proc. ludzi na świecie może już korzystać z wody pitnej.

Dziś - jak informują UNICEF i WHO - mniej niż 1 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego dnia z powodu chorób biegunkowych, które są związane ze złymi warunkami sanitarno-higienicznymi. 15 lat temu było to ponad 2 tys. dzieci dzienne.

- Jedynym sposobem na osiągnięcie trwałej poprawy jest skoncentrowanie się na nierównościach w dostępie do urządzeń sanitarnych. Do tej pory najpierw najbogatsi uzyskiwali dostęp do sanitariatów, a dopiero później najubożsi. Jeśli chcemy, aby do 2030 r. dostęp do urządzeń sanitarnych był powszechny, musimy zacząć w pierwszej kolejności od osób gorzej sytuowanych - uważa Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH).

- Dopóki wszyscy ludzie nie będą mieli dostępu do urządzeń sanitarnych, dopóty jakość dostarczanej wody będzie zagrożona i zbyt wiele osób nadal będzie umierać z powodu chorób biegunkowych - dodaje dr Maria Neira, dyrektor departamentu zdrowia publicznego WHO.

Według UNICEF i WHO, aby zapewnić powszechny dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, należy m.in. zastosować nowoczesne technologie. Pozwoli to zapewnić najuboższym społecznościom dostęp do sanitariatów, poprawić warunki sanitarne i higieniczne szczególnie w domach, szkołach i ośrodkach zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum