UE przedłuża wzmocnione kontrole żywności z Japonii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 14:58

UE przedłużyła do końca roku wzmocnione kontrole żywności i pasz z określonych regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima - podała w piątek ( 9 września) KE. Uspokaja, że nie ma powodów do obaw.

UE przedłuża wzmocnione kontrole żywności z Japonii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Unia Europejska przedłuży o trzy miesiące obowiązujące wymogi względem importu żywności i paszy z Japonii nałożone 24 marca po incydencie w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Te wymogi będą obowiązywały do 31 grudnia i będą analizowane każdego miesiąca - poinformowała w komunikacie Komisja Europejska.

Decyzję zaakceptowali w piątek eksperci ds. bezpieczeństwa żywności z 27 krajów UE.

Chodzi o zaostrzony reżim kontroli żywności i pasz z niektórych regionów Japonii, który UE wprowadziła w celu ograniczania ewentualnego ryzyka dla bezpieczeństwa żywności. Wzmocnione kontrole dotyczą produktów pochodzących z regionów Japonii, na których produkcję wpływ mógł mieć wypadek w elektrowni Fukushima.

KE zastrzega, że nie ma żadnych dowodów na narażenie konsumentów w UE na ryzyko zwiększonej radioaktywności żywności, a ryzyko dla bezpieczeństwa żywności, wynikające z incydentu w Japonii jest "bardzo niskie".

Japonia sama dba o testowanie żywności. UE postanowiła jednak, że wzmocniona kontrola ma dotyczyć żywności i pasz pochodzących z 12 japońskich prefektur, włącznie z czterema najbardziej dotkniętymi skutkami awarii w elektrowni.

Wszystkie produkty z tych regionów muszą być badane przed opuszczeniem Japonii i będą poddawane wyrywkowym testom w UE. Ponadto do każdej partii towaru z tych miejsc będzie musiał być dołączony certyfikat od japońskich władz zaświadczający, że produkt nie zawiera pierwiastków radioaktywnych powyżej poziomu dopuszczalnego w Unii.

Z kolei do żywności i pasz z pozostałych 35 prefektur w Japonii będą musiały być dołączone zaświadczenia o ich pochodzeniu, będą też wyrywkowo poddawane testom po dotarciu do UE.

Jeśli chodzi o żywność i pasze zebrane bądź wytworzone w Japonii po 11 marca, to gdy dotrą do granic UE, inspektorzy skontrolują dokumentację każdej partii towaru. Ponadto badania laboratoryjne przejdzie co najmniej 10 proc. towarów importowanych z 12 wyznaczonych prefektur.

Produkty będą wpuszczone po otrzymaniu rezultatów testów, gdy importer okaże celnikom pozytywne wyniki. Produkty o zawyżonych poziomach radioaktywności nie będą dopuszczone na rynek i będą albo bezpiecznie zutylizowane, albo wrócą do Japonii - podała KE.

11 marca doszło w Japonii do potężnego trzęsienia ziemi i fali tsunami. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima Daiichi; doszło do skażenia radioaktywnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum