Tydzień Kultury bez Barier w Warszawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2014 19:00

Ponad 90 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach II Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. Impreza odbywać się będzie od 26 września do 6 października w stołecznych muzeach, kinach i teatrach.

Tydzień Kultury bez Barier w Warszawie

Cechą wyróżniającą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier od innych wydarzeń kulturalnych jest dostosowanie poszczególnych projektów do potrzeb jak największej liczby osób niepełnosprawnych, głównie niewidomych i niesłyszących, na co dzień wykluczonych z udziału w życiu kulturalnym.

Organizatorzy przygotowali ponad 90 wydarzeń - w programie znalazły się m.in. spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty muzealne, spotkania z artystami czy kursy tańca.

Jak powiedziała podczas poniedziałkowej (22 września) konferencji w warszawskim Teatrze Syrena Anna Żurawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier, wielkim sukcesem tegorocznej edycji imprezy jest liczba instytucji, które włączyły się w organizacje projektu. W tym roku jest ich 45. Wspólnie przygotowały one ponad 90 wydarzeń. Większość z zaangażowanych placówek stanowią instytucje miejskie - podkreślali organizatorzy.

Podczas Tygodnia Kultury Bez Barier osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć m.in. na audiodeskrypcję i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, w innych osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na wsparcie przeszkolonych asystentów.

Jak podkreślała Żurawska, przez ostatni rok - dzięki współpracy Fundacji Kultury bez Barier oraz Biura Kultury m. st. Warszawy - udało się kupić sprzęt do audiodeskrypcji do 10 warszawskich teatrów i przekazać dotację na przygotowanie co najmniej jednego spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących (Teatr Studio, Teatr Syrena, Teatr Baj, TR Warszawa, Teatr Roma, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Ateneum, Teatr Rampa). W 13 teatrach miejskich przeszkolono do pomocy widzom niepełnosprawnym 153 pracowników i stworzono na stronach internetowych teatrów zakładki "Teatr bez barier". Od 2009 r. Fundacja Kultury Bez Barier przygotowała 50 spektakli z udogodnieniami w miejskich teatrach.

- Niepełnosprawna widownia to jedna z najwspanialszych widowni. Jest wrażliwa, słuchająca, bardzo dobrze przygotowana do odbioru. Najczęściej ci ludzie są bardzo spragnieni kultury. Niezwykle cieszą się, że mogą w niej uczestniczyć - ocenił Tomasz Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Przypomniał także, że w 2014 roku miasto wydało 200 tys. zł. na zakup sprzętu do autodeskrypcji dla 13 teatrów, z czego 50 tys. na przygotowanie samych napisów autodeskrypcyjnych.

- Warszawa jest pionierem szerzenia kultury bez barier. Skala oferty, która jest już dostępna w ofercie stołecznej jest niespotykana w Polsce. Mamy najwięcej spektakli, wystaw przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością - podkreślił Janowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum