Twoje dziecko boi się szczepienia? Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego mają na to sposób

Autor: PAP • Źródło: PAP26 listopada 2021 06:47

Rodzice tych maluchów, które boją się szczepionki, mogą w prosty sposób odwrócić uwagę pociech od igieł. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali w tym celu specjalną grę.

Gra może odwrócić uwagę dziecka na 5-10 minut. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali wyjątkową grę
  • Ma ona odwracać uwagę dziecka podczas zabiegów pobierania krwi czy szczepienia i tym samym redukować towarzyszący im stres i ból
  • Gra jest darmowa i zaprojektowana na urządzenia mobilne

Jak wyjaśnił współautor gry dr Marcin Czub, "Magic Spheres" powstała na bazie wieloletnich badań naukowców z Instytutu Psychologii UWr nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. - W wyniku badań uzyskaliśmy bardzo duże redukcje zarówno bólu, jak i lęku u dzieci. Badania prowadziliśmy w szpitalach w Polsce, w Hiszpanii, Irlandii i Turcji - tłumaczył.

Jak gra zadziała na dziecko?

Gra została zaprojektowana na telefony komórkowe i tablety, dzięki czemu jest dostępna dla rodziców i pracowników służby zdrowia niemal w każdych warunkach. Wykorzystany w grze mechanizm przeciwbólowy opiera się o śledzenie wielu obiektów jednocześnie. Jak wskazują twórcy gry, jest to najefektywniejsza spośród wszystkich stosowanych metod rozpraszania uwagi, gdyż wymaga jej ciągłego skupienia i jednoczesnego koncentrowania się na wielu obiektach w tym samym czasie.

Współautorka projektu, dr Joanna Piskorz zapewniła, że gra jest bezpieczna dla najmłodszych. - To nie jest gra, w którą będziemy grać godzinami, odwraca uwagę na 5-10 minut - powiedziała.

- Gra nie zawiera żadnych treści, które byłyby pobudzające czy agresywne. Nie zamierzamy w żaden sposób zwiększać uzależnienia dzieci od technologii. Podczas gry nie trzeba poruszać ciałem. Nie będzie to przeszkadzało pielęgniarkom przy pobieraniu krwi czy szczepieniu - dodał dr Czub.

Oto, na czym polega gra naukowców z UWr

"Magic Spheres" polega na zapamiętywaniu kilku krótko migających elementów, a następnie śledzeniu ich ruchu i wskazaniu ich wśród innych poruszających się obiektów. Składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą latających obiektów, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka.

Gra opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego jest darmowa, dostępna do pobrania w sklepie Google Play, do zainstalowania w systemie Android.

Zobacz też: Ile dzieci zostało zaszczepionych w Polsce? Ile było powikłań?

Andrusiewicz: już w grudniu ruszą szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat przeciw COVID-19

Olsztyn. Specjalistyczny Szpital Dziecięcy też już ma nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum