×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Turystyka medyczna w USA w rozkwicie. Można zaoszczędzić 50-70 proc.

Autor: • Źródło: PAP09 marca 2023 07:16

Coraz więcej Amerykanów uprawia turystykę medyczną, głównie do tańszego Meksyku. Osiągnęła już prawie poziom sprzed pandemii, tj. około 1,2 mln osób rocznie. Popularna jest też Kostaryka. Amerykanie jeżdżą tam głównie na zabiegi dentystyczne i kosmetyczne. Pojawiają się jednocześnie przestrogi przed związanymi z tym problemami.

Turystyka medyczna w USA w rozkwicie. Można zaoszczędzić 50-70 proc.
Turystyka medyczna w USA w rozkwicie. Można zaoszczędzić 50-70 proc. Fot. Shutterstock

 

Turystyka medyczna w USA w rozkwicie. Można zaoszczędzić 50-70 proc.

- Przed pandemią około 1,2 mln obywateli amerykańskich podróżowało do Meksyku w celu skorzystania z leczenia. Dziś rynek w Meksyku szybko się odbudowuje i wraca niemal do poziomu sprzed pandemii - cytuje radio publiczne NPR prezesa organizacji Pacjenci ponad Granicami (PBB) Josefa Woodmana.

Jak dodał, drugim najbardziej popularnym miejscem dla turystów z USA, szukających opieki medycznej, stała się Kostaryka. Podróżują do tych latynoskich krajów także, by zakupić antybiotyki i inne leki po korzystnych cenach. Jeszcze innym powodem są procedury ortopedyczne kosztujące o połowę mniej niż w USA.

- Pacjenci z Ameryki Północnej podróżują do Meksyku, aby zaoszczędzić 50-70 proc. w stosunku do tego, co zapłaciliby w Stanach Zjednoczonych za wybrany zabieg - podkreślił Woodman.

NPR zwraca uwagę, że element ryzyka jest nieodłącznym elementem wielu zabiegów, niezależnie od miejsca, w którym są wykonywane. Przytacza jednocześnie opinię amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC)ostrzegających, że turystyka medyczna może zwiększać komplikacje.

- Potencjalne problemy mogą być związane z lataniem samolotem pod ciśnieniem zbyt wcześnie po zabiegu, jak również z komplikacjami związanymi z uzyskaniem opieki po zabiegu wykonanym w innym kraju. Ale niektóre z najpoważniejszych ostrzeżeń CDC dotyczą infekcji, od zakażeń ran i krwi po patogeny, które mogą być tam bardziej powszechne lub odporne niż w USA  - stwierdza NPR.

Powołuje się zarazem na pracę badawczą z 2020 roku, opublikowaną w "Journal of the American Pharmacists Association". Zawierała ona opinie ok. 427 Amerykanów z 29 stanów przekraczających granicę amerykańsko-meksykańską w Kalifornii w celu uzyskania usług medycznych. Większość respondentów uważała, że "meksykańskie usługi opieki zdrowotnej są takiej samej lub lepszej jakości w porównaniu z tymi w Stanach Zjednoczonych, za niższy koszt".Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze