Marek Kołdras/Rynek Zdrowia | 09-06-2013 12:38

Tuchów: wiele wad wymowy można skorygować

Przekręcanie i skracanie wyrazów, seplenienie oraz niewyraźna mowa - te zachowania dzieci niepokoją rodziców. W Tuchowie i Wierzchosławicach łatwiej będzie sobie z nimi radzić dzięki otwarciu poradni logopedycznych .

Do placówek trafiają zarówno dzieci z podstawowymi wadami wymowy, jak i młodzież i osoby dorosłe, zainteresowane poprawą jakości swojej komunikacji.

- Wiele wad wymowy można skorygować. Warunkiem jest zaangażowanie samych pacjentów, którzy muszą systematycznie ćwiczyć - mówi logopeda Centrum Zdrowia Tuchów Dominika Ciupek.

Jak tłumaczy, jedną z przyczyn powstawania wad jest niestety naśladownictwo złego wzoru, np. zdrabniania wyrazów. Istotne jest także to, na ile rodzice starają się od początku kształtować jakość wypowiedzi i właściwy sposób wysławiania się. Nawet nieodpowiednie stosowanie smoczków czy butelek na pokarm powoduje, że dzieci nie mówią poprawnie.

Przebywanie w grupie rówieśniczej, okres dojrzewania, pierwsze publiczne wystąpienia to czas oceny jakości komunikacji przez innych. Osoby mówiące niewyraźnie mogą mieć problem z akceptacją w otoczeniu. Wada wymowy może stać się zatem przyczyną niskiej samooceny i innych problemów natury psychologicznej. Kiedy dzieci rosną, nieprawidłowe zachowania językowe utrwalają się, a gdy są starsze trudniej osiągnąć oczekiwany efekt terapii.

- Nawet dwuletnie dziecko warto zabrać do specjalisty, bo już wtedy możemy zdiagnozować minimalny problem, zanim zmieni się on w poważne zaburzenie językowe - ocenia Dominika Ciupek.

Około dziewiątego miesiąca życia dziecko zazwyczaj powinno naśladować takie wyrazy jak: mama czy tata. Półtoraroczny maluch na ogół wymawia, choć często skrótowo, około pięćdziesięciu wyrazów, a rozumie dwa razy więcej. Między drugim a trzecim rokiem życia rozpoczyna się budowa zdań dwu i trzyelementowych.

Niektóre dzieci zaczynają mówić później. W takiej sytuacji zawsze lepiej skonsultować się ze  specjalistą . W przychodni można ocenić rozwój mowy dziecka i odpowiednio go stymulować.

Placówka prowadzi także profilaktykę dysleksji, terapię dzieci upośledzonych umysłowo,  autystycznych i niesłyszących. Dorośli pacjenci z uszkodzeniami mózgu poddawani są rehabilitacji mowy. Prowadzona jest też terapia zaburzeń płynności mówienia oraz nieprawidłowości, wynikających z budowy anatomicznej i chorób neurologicznych.