Trzaskowski: woda w Płocku jest oczyszczona i zdatna do spożycia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2019 16:53

Prezydent Płocka zapewnił, że najnowsze wyniki badań wody potwierdzają: woda w mieście jest w pełni oczyszczana i zdatna do spożycia - napisał w sobotę (31 sierpnia) na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: woda w Płocku jest oczyszczona i zdatna do spożycia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Właśnie rozmawiałem z @prezydentplocka, który zapewnił mnie, że najnowsze wyniki badań wody potwierdzają: woda w mieście jest w pełni oczyszczana i zdatna do spożycia. Fala dotarła do Płocka, ale jest pełna kontrola służb samorządowych" - napisał w sobotę na Twitterze Trzaskowski. Powołał się również na komunikat płockiego urzędu miasta, mówiący że "najnowsze wyniki badań wody przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wodociągów Płockich potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest dobrej jakości".

Wodociągi Płockie podały, że wyniki badań wody z próbek pobranych w piątek wieczorem oraz sobotę rano, wskazują, iż woda uzdatniona, która trafia do miejskiej sieci wodociągowej w Płocku, nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych. Jak zaznaczono w komunikacie opublikowanym w sobotę przed południem na stronie internetowej Wodociągów Płockich, "parametry mikrobiologiczne" wody są jeszcze w trakcie badań.

"Wyniki badań wody z godz. 22.00 z dnia 30 sierpnia 2019 r. oraz z godz. 7.00 z dnia 31.08.2019 r. potwierdzają, że woda uzdatniona podawana do miejskiej sieci wodociągowej nie wykazuje przekroczeń w zakresie monitorowanych parametrów jakościowych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Parametry mikrobiologiczne w trakcie badań" - podały w sobotę przed południem Wodociągi Płockie.

W piątek przed południem do Płocka dotarła Wisłą fala ścieków z Warszawy po awarii kolektorów stołecznej oczyszczalni "Czajka". Dzień wcześniej, w czwartek odbyło się w Płocku posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Uczestniczyli w nim m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wojewoda Zdzisław Sipiera.

Podczas posiedzenia przyjęto pięć rekomendacji, które będą wdrażane przez odpowiednie instytucje i służby. Oprócz zwiększonej liczby badań wody, zwłaszcza w jej ujęciach, chodzi m.in. o lokalizację i badanie miejsc na Wiśle, gdzie mogą się kumulować zastoiny osadów niesionych przez rzekę z zanieczyszczeniami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum