Trwa 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka na sprzęt dla oddziałów laryngologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2021 08:42

W całej Polsce i w kilkudziesięciu sztabach za granicą w niedzielę odbywa się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie wydarzenia to "Finał z głową". W związku z pandemią jest on jednak zupełnie inny niż przed rokiem.

Trwa 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka na sprzęt dla oddziałów laryngologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwotnie 29. Finał WOŚP miał się odbyć 10 stycznia, ale jego termin przesunięto o trzy tygodnie z uwagi na obostrzenia i COVID-19. Tegoroczna edycja WOŚP jest więc inna z uwagi na pandemię koronawirusa. Organizatorzy zrezygnowali z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do Internetu.

W tegorocznym finale zarejestrowały się 1362 sztaby, a wśród nich aż 79 sztabów zagranicznych m.in. z: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii, Australii, Norwegii, Francji, Rosji, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii, Wietnamu, a także z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Na ulicach polskich miast pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy zbierać będzie ok. 120 tys. wolontariuszy, którzy zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. W tym roku nie będą oni jednak naklejać czerwonych serduszek darczyńcom, ale je rozdawać.

"Dzięki wielkie za to nasze, narodowe, orkiestrowe, pospolite ruszenie! A my zrobimy wszystko, aby efekty tego grania jak najszybciej zamienić w sprzęt i działania, które ratują zdrowie i życie Polaków! Razem jesteśmy niesamowicie skuteczni, niesamowicie silni!" - napisał szef WOŚP Jerzy Owsiak.

W Warszawie głównym punktem działań WOŚP będą okolice Pałacu Kultury i Nauki. To właśnie tam powstało studio telewizyjne, z którego będą transmitowane koncerty. 

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa też w innych miastach w Polsce. Np. we Wrocławiu od poniedziałku 25 stycznia lekarze specjaliści Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego udzielali teleporad, a zwieńczeniem tych działań są niedzielne stacjonarne badania z zakresu chirurgii, urologii i ortopedii dziecięcej, udzielane przez zespół specjalistów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, które będą trwać w godz. 10-16.

Z kolei w Łodzi w niedzielę ok. godz. 10 z dachu budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki mają zjechać alpiniści i malować serca na szybach szpitala, a mieszkańcy na ul. Piotrkowskiej 80 będą mogli poczęstować się gorącą zupą pho. Zupa będzie gotowana z myślą o wolontariuszach, ale każdy, kto będzie chciał jej spróbować i uzupełni puszkę WOŚP, będzie miał taką możliwość.

 W Szczecinie o godz. 11 marszałek Senatu Tomasz Grodzki weźmie udział w zbiórce na rzecz WOŚP. Także o godz. 11 w Szpitalu Klinicznym nr 2 alpiniści przebrani za superbohaterów umyją okna na oddziale dziecięcym.

Od początku działalności na sprzęt i programy medyczne WOŚP zebrała 1 mld 330 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum