Trumny z ciałami pary prezydenckiej w Krakowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 09:38

Na lotnisku w podkrakowskich Balicach wylądował samolot, na pokładzie którego są trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wcześnie, przez tydzień, hołd Prezydentowi RP oddawali mieszkańcy Warszawy i całej Polski.

Z Balic są przewożone ulicami miasta na uroczystości pogrzebowe, które rozpoczną się o godzinie 14.00 w Bazylice Mariackiej.

Ciała tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem Pierwszej Pary przyleciały z Warszawy do Krakowa wojskowym samolotem CASA, należącym do 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie.

Trumna Lecha Kaczyńskiego przykryta jest Proporcem Prezydenta RP – identycznym jak przedwojenna Chorągiew Rzeczypospolitej, którą złożono na trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trumnie Marii Kaczyńskiej jest biało-czerwona flaga.

Trumny wynieśli z samolotu żołnierze. Są one przewożone w kondukcie z policyjną asystą przez krakowski Salwator, ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny do Bazyliki Mariackiej. Tam zostanie odprawiona msza żałobna.

Na lotnisku byli obecni m.in.: wojewoda małopolski Stanisław Kracik, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kolumna z dwoma czarnymi karawanami po opuszczeniu lotniska porusza się liczącą około 15 kilometrów trasą, m.in. ulicą Księcia Józefa, na krakowski Salwator. Tam kolumna wjedzie w centrum Krakowa i przejedzie ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką. Do Bazyliki Mariackiej, udekorowanej flagami narodowymi i kwiatami, trumny dotrą ok. godz. 10.

Wzdłuż trasy przejazdu kondukt witają licznie zgromadzeni mieszkańcy Krakowa i przyjezdni. Przed Bazyliką Mariacką trumny przywita metropolita krakowski kard Stanisław Dziwisz.

W kościele o godzinie 14 rozpocznie się msza św. pogrzebowa z udziałem delegacji zagranicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum