"Tramwaj zwany Pożądaniem" wyruszy na trasy w 15 miastach

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 19:58

W piątek (10 maja) rozpocznie się 8. edycja ogólnopolskiej kampanii pn. "Tramwaj zwany Pożądaniem" organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Studenci medycyny po raz kolejny w dość niecodzienny sposób będą promowali profilaktykę AIDS.

"Tramwaj zwany Pożądaniem" wyruszy na trasy w 15 miastach
Fot. mat. prasowe

Akcja "Tramwaj zwany Pożądaniem" ma zmienić sposób myślenia Polaków o HIV, przemodelować podejmowane zachowania oraz zachęcić do testowania się w kierunku zakażenia wirusem. Kampania finansowana jest z grantu przekazanego IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Liczba osób zakażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową w tym szczególnie HIV rośnie z roku na rok. O seropozytywnym statusie dowiadują się w Polsce średnio 3-4 osoby dziennie. Tymczasem szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu w walce z epidemią. Właśnie z tą myślą realizowana jest łącząca zabawę z edukacją kampania "Tramwaj zwany Pożądaniem" - informują organizatorzy.

Tramwaje i autobusy zwane pożądaniem będą kursować w 15 miastach Polski tj. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Szczecinie, Białymstoku, Zielonej Górze, Radomiu oraz Opolu. Pojadą po trasach łączących najbardziej popularne kluby nocne w tych miastach oraz miejsca, w których zaplanowano ważne studenckie wydarzenia kulturalne, takie jak Juwenalia.

Jazdę tymi niecodziennymi środkami transportu umilać będą najlepsi DJ’e oraz edukatorzy - członkowie IFMSA-Poland, którzy opowiedzą pasażerom o drogach przenoszenia HIV oraz profilaktyce, a także poinformują, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem.

W ubiegłym roku zanotowano 1275 nowych zakażeń wirusem HIV, z czego 31 proc. dotyczyło osób w kategorii wiekowej 20 - 29. Co szczególnie smutne - zauważają organizatorzy kampanii - w czasach, gdy mamy dostęp do bezpłatnej, skutecznej i bezpiecznej w długim terminie terapii, zarejestrowano aż 29 zgonów na AIDS w tym 3 w tej grupie wiekowej.

- Szacuje się, że ponad 50 proc. osób z HIV w naszym kraju nie wie o swoim seropozytywnym statusie, co wynika głownie ze strachu przed wykonywaniem testów. Dlatego nasza kampania ma przede wszystkim na celu oddemonizowanie wirusa – powiedziała Katarzyna Rylewicz z IFMSA-Poland, Koordynator Ogólnopolski projektu "Tramwaj zwany Pożądaniem".

- Cieszymy się, że możemy w tym roku ponownie wspierać kampanię „Tramwaj zwany Pożądaniem”. To ważna akcja, bo niezwykle popularna i skierowana do młodzieży. Nowoczesne leki sprawiły, że z HIV można normalnie żyć. Nie zapominajmy jednak, że wirus wciąż jest groźny, jeśli ktoś jest zakażony, ale o tym nie wie i nie podejmuje terapii. Dzięki projektowi IFMSA-Poland o zagrożeniu co roku dowiadują się tysiące młodych ludzi w całej Polsce. To wiele - powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, cytowany w informacji dla mediów przekazanej przez organizatorów kampanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum