Tour de Pologne: francuski kolarz wygrywa klasyfikacje i wyścig z cukrzycą

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 20:31

- Nie pozwól, by cukrzyca definiowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia - przekonują zawodnicy Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w Tour de Pologne. Ta wyjątkowa drużyna kolarska składa się z zawodników z cukrzycą typu 1.

Tour de Pologne: francuski kolarz wygrywa klasyfikacje i wyścig z cukrzycą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednym z nich jest Francuz Charles Planet, najlepszy góral i najaktywniejszy zawodnik tegorocznego wyścigu. Kolarze z Novo Nordisk Team udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.

Historie swojego wyścigu z cukrzycą opowiedzieli podczas spotkania, które odbyło się w przeddzień startu 76. edycji wyścigu, 2 sierpnia 2019 r., w Urzędzie Miasta Krakowa.

Charles Planet jest związany z drużyną Novo Nordisk Team od 2013 roku. Jego ojciec był kolarzem, więc nie było zaskoczeniem, gdy 8-latek postanowił rozpocząć rywalizację w wyścigach kolarstwa górskiego. Dwa lata później zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1 i początkowo myślał, że jego życie się skończyło.

Dzięki wsparciu rodziny, odpowiednio dobranej terapii i samodyscyplinie Charles Planet nie przestał się ścigać i wciąż rozwija swój talent. W 2018 roku 25-latek zajął drugie miejsce w Tour de Hongrie Prologue oraz piąte miejsce na 2. etapie i ósme w klasyfikacji generalnej na Tour de Estonia.

David Lozanno profesjonalnie uprawia kolarstwo od 18. roku życia. Gdy zdiagnozowano u niego cukrzycę jego sportowa kariera stanęła pod znakiem zapytania. Dzięki przynależności do Team’u nie musiał rezygnować z kolarstwa i zaczął zajmować wysokie miejsca w wyścigach w Korei, Estonii i Rwandzie.

Zawodnicy Novo Nordisk Team wykorzystują swoje doświadczenie i sukcesy inspirując, edukując oraz przesuwając horyzonty osób z cukrzycą. Kolarze są doskonałym przykładem na to, że chorując przewlekle można uprawiać wyczynowy sport i mierzyć się z najlepszymi zawodnikami.

- Daję z siebie wszystko i chcę pokazać, że stać mnie na osiąganie najlepszych wyników mimo tego, że choruję na cukrzycę - powiedział Charles Planet na dzień przed zdobyciem prowadzenia w klasyfikacji Najlepszy Góral i dwa dni przed triumfem w klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik tegorocznej edycji Tour de Pologne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze