Toruń: zoperował tysiące pacjentów, teraz sam potrzebuje poMocy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2019 19:20

Dr Paweł Drojecki, toruński chirurg pracujący wiele lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, choruje na nieuleczalne stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Postępy choroby może zatrzymać bardzo kosztowna eksperymentalna terapia za granicą. 8 stycznia odbędzie się koncert charytatywny w Toruniu, któremu patronuje marszałek Piotr Całbecki.

Toruń: zoperował tysiące pacjentów, teraz sam potrzebuje poMocy
8 stycznia odbędzie się koncert charytatywny w Toruniu na rzecz dr Pawła Drojeckiego. Trwa też zbiórka w internecie. Fot. Pawel Drojecki/Siepomaga.pl

Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zaczęło się drętwienia ręki, a dziś doktor Drojecki, czterdziestotrzyletni ojciec ośmioletniej córki, porusza się tylko na wózku, którym steruje głową lub brodą.

SLA jest postępującą chorobą neurologiczną prowadzącą do systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, a ostatecznie, w konsekwencji wyłączania kolejnych partii mięśni, do całkowitego paraliżu, utraty głosu, niemożliwości oddychania bez pomocy maszyny. Średni czas przeżycia chorego (licząc od momentu rozpoznania) to 2,5 roku, ale ponad jedna czwarta może przeżyć 5 lat.

Terapia autologicznymi komórkami macierzystymi, której lekarz mógłby się poddać w Izraelu, to aktualnie jedyna szansa zatrzymania postępów choroby.

Koncert charytatywny ''Moc dla Pawła'' odbędzie się 8 stycznia w Arenie Toruń (początek godz. 19). Wystąpią: Organek, Adam Nowak, Mariusz Lubomski, Robert Cichy, Zbigniew Krzywański i Jacek Bończyk.

Bilety-cegiełki można kupować m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym (na Skarpie), Szpitalu Zakaźnym, Szpitalu Psychiatrycznym, Szpitalu Miejskim w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy oraz urzędach i placówkach kulturalnych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum