Toruń: zmarła twórczyni Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 15:01

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła założycielka i wieloletnia dyrektor Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja" w Toruniu Olena Bożemska - poinformował we wtorek (10 stycznia) miejscowy urząd miasta.

Olena Bożemska przez lata pomagała dotkniętym chorobami dzieciom i rodzinom. Wraz z mężem założyła stowarzyszenie wspierające leczenie dzieci z porażeniem mózgowym, następnie Fundację Społeczno-Charytatywną "Pomoc Rodzinie i Ziemi" i Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja".

Hospicjum powstało 10 lat temu. Placówka, pod której opieką jest około 40 młodych pacjentów, posiada m.in. 15-łóżkowy oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy, a także roztacza opiekę nad chorymi w ich domach. Pieczę nad chorymi sprawują lekarze rożnych specjalności, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholog, pedagog, terapeuta i pracownik socjalny.

Bożemska w 2004 roku została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Torunia w kategorii "troska o człowieka", a w 2011 roku marszałek województwa kujawsko-pomorski przyznał jej nagrodę w kategorii "działalność i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka".

Od wielu lat Bożemska zasiadała w jury toruńskich edycji konkursu dla nastolatków "Ośmiu wspaniałych", którego ideą jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.

Pogrzeb założycieli i dyrektorki hospicjum "Nadzieja" odbędzie się w sobotę (14 stycznia) w Toruniu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum