Toruń: prof. Jackowski o medycynie, lekarzach i systemie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2015 10:54

Nasz system ochrony zdrowia opiera się na specjalistach, a podstawą powinien być lekarz rodzinny. Mamy mamy taki nawyk, że jak boli serce, to do kardiologa, a jak noga, to do ortopedy - mówi Gazecie Wyborczej prof. Marek Jackowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CM UMK.

Toruń: prof. Jackowski o medycynie, lekarzach i systemie

Profesor tłumaczy, że obserwował różne systemy, nie tylko europejskie. Najlepszy według niego jest ten brytyjski. Tam najważniejszy jest lekarz prawdziwie rodzinny. To on leczy, a kiedy trzeba, konsultuje się z innymi specjalistami. Potrafi zrobić drobne zabiegi.

- Natomiast nasz model jest absolutnie niewydolny. U nas ze wszystkim biegnie się do szpitala - tłumaczy prof. Jackowski. - Szpitalny oddział ratunkowy zawalony jest pacjentami, którzy potrzebują mniejszej diagnostyki. SOR, jak sama nazwa wskazuje, jest do ratowania życia. My to wszystko odwróciliśmy. Piramida stanęła na głowie.

Profesor ma nadzieję, że ten system uda się naprawić, że da się tak zmienić, aby pierwsze skrzypce odgrywał lekarz rodzinny: - Najłatwiej dać skierowanie do szpitala i szpital musi się martwić. Niestety, to przedłuża też pomoc dla najbardziej potrzebujących. Tak nie powinno być. Szpital powinien być ostatecznością.

 Więcej: www.torun.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum