Toruń: chirurdzy i anestezjolodzy jadą na misję

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 października 2014 10:20

Grupa lekarzy chirurgów i anestezjologów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu wyjedzie jeszcze w tym tygodniu do niewielkiego szpitala w Dono Manga, w Czadzie. Lekarze zabiorą ze sobą ponad 400 kg materiałów i sprzętu medycznego.

Toruń: chirurdzy i anestezjolodzy jadą na misję
Na specjalistów z Torunia czekają w Dono Manga już od kilku miesięcy. W mieście co prawda działa niewielki Szpital św. Michała prowadzony przez hiszpańskich misjonarzy, ale na stałe nie pracuje w nim żaden lekarz a pacjentów przyjmuje ośmiu pielęgniarzy. Rocznie przewija się przez niego około 100 tys. chorych.

W czasie trzytygodniowego pobytu w Dongo Manga toruńscy lekarze planują zoperować 50 pacjentów. Na misję jedzie pięciu specjalistów, ekspedycji medycznej przewodzi prof. Marek Jackowski, chirurg i wykładowca akademicki w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Wspierać go będą: dr Jacek Piątkowski, dr Robert Mielcarek oraz lekarze rezydenci - Krystian Karbowski i Katarzyna Gieryn. W grupie nie mogło zabraknąć też instrumentariuszki - do Czadu jedzie dr Ewa Sztuczka, naczelna pielęgniarka bloku operacyjnego w WSZ.

Dla większości uczestników będzie to pierwsza tego typu misja. Wyjątkiem jest Katarzyna Gieryn, młoda lekarka, jeszcze w trakcie specjalizacji, która nie tylko namówiła swoich kolegów na wyprawę, ale również w dużym stopniu ją przygotowała.

Charytatywny wyjazd wsparły firmy z regionu, które podarowały materiały i instrumenty medyczne, a linie lotnicze zrezygnowały z opłaty za ich przewóz. Bilety kupił samorząd województwa.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum