KG/Rynek Zdrowia | 26-11-2020 20:30

To już trzeci w tym tygodniu nekrolog na OZZPiP! Zmarłe miały 55, 56 i 59 lat

We wtorek, środę i czwartek (24-26 listopada) na mediach społecznościowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pojawiły się nekrologi zakażonych koronawirusem położnej i pielęgniarek.

Od poniedziałku do czwartku pojawiły się już dwa nekrologi pielęgniarek. Fot. Archiwum

Jako pierwszy w tym tygodniu opublikowano nekrolog położnej Renaty Galczak, która pracowała w Przychodni Kolmed we Włocławku. Zmarła 23 listopada 2020 r. w wieku 56 lat po zakażeniu koronawirusem.

W środę (25 listopada) pojawił się nekrolog Urszuli Tymińskiej. Pracowała w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze. Zmarła 24 listopada 2020 roku w wieku 59 lat po zakażeniu koronawirusem.

W czwartek (26 listopada) wieczorem OZZPiP udostępnił informację o śmierci Jolanty Bogaleckiej, która pracowała w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach. Zmarła 23 listopada 2020 roku w wieku 55 lat po zakażeniu koronawirusem.

- Na początku na profilu OZZPiP na Facebooku publikowaliśmy nekrologi pielęgniarek zakażonych Covid-19, które były członkami Związku. Teraz rodziny zmarłych pielęgniarek zwracają się do nas z prośbą o zamieszczenie takiego nekrologu i robimy to, bo zmarłe miały koleżanki i kolegów w pracy i oni też chcą wiedzieć, wspomnieć tę osoby, pożegnać je. Podobnie pacjenci zmarłych pielęgniarek - mówiła Rynkowi Zdrowia Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj: Przybywa zgonów pielęgniarek i lekarzy zakażonych COVID-19, nekrologi już prawie codziennie

W oparciu o dane z placówek objętych działaniem OZZPiP, zebrane do 23 listopada (nie ujęto w nich dwóch powyższych zgonów), od początku pandemii zmarło 21 pielęgniarek zakażonych koronawirusem. Zakażonych jest 5336 pielęgniarek/położnych. Hospitalizowanych jest 58, w tym w stanie ciężkim 14. Na kwarantannie przebywa 1312 pielęgniarek/położnych, a w izolacji 1367.