Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 11:59

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim, która spłonęła w nocy z niedzieli na poniedziałek, zostanie odbudowana - deklarują władze Krakowa. Inwestycja była ubezpieczona, a teren budowy był chroniony - mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Tężnie są budowane w coraz większej liczbie miejscowości. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Pierwsza krakowska tężnia solankowa miała być otwarta 4 czerwca.

- Odbudujemy tężnię w Nowej Hucie. Nie mogę się nadziwić, że komuś mogła przeszkadzać ta budowla - napisał na Twitterze prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak podawały media, m.in. RMF FM, najprawdopodobniej doszło do podpalenia.

- Dzisiaj, najdalej jutro będziemy wiedzieć, czy zniszczeniu uległa tylko drewniana konstrukcja, czy nie zostały rozszczelnione znajdujące się pod tą konstrukcją zbiorniki na solankę, bo to najdroższa część tego obiektu - powiedział Piotr Kempf. Dodał, że w poniedziałek ( 23 kwietnia) na terenie budowy ma być już ubezpieczyciel.

- Jeśli cześć podziemna nie została uszkodzona i w miarę szybko przystąpimy do prac, to mamy nadzieję, że we wrześniu uda się uruchomić tężnię - dodał dyrektor ZZM.

Koszt wybudowania krakowskiej tężni to ok. 1,3 mln zł.

W nocy z niedzieli na poniedziałek tuż po północy na terenie budowanej tężni wybuchł pożar. 

- Ze względu na to, że konstrukcja tężni była wypełniona tarniną, ogień szybko się rozprzestrzeniał, a promieniowanie cieplne było tak duże, że w koparce i samochodzie, które stały około 20 metrów od tężni, stopiły się elementy plastikowe - mówił kpt. Szydło. Gaszenie pożaru trwało około dwóch godzin, w akcji uczestniczyło sześć zastępów straży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum