Testy antywirusowego filtru w samolotach pasażerskich

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 18 września 2009 10:17

Brytyjscy badacze opracowali filtr powietrza, którego zadaniem jest unieszkodliwienie wirusów zakaźnych i bakterii krążących w samolocie.

Testy antywirusowego filtru w samolotach pasażerskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Filtr nosi nazwę AirManager. Wykorzystuje on kontrolowane pole elektryczne do przefiltrowywania i unicestwiania unoszących się w powietrzu cząsteczek czy drobnoustrojów w momencie, gdy poprzez system klimatyzacyjny docierają one do wnętrza maszyny. System będzie oddawał tylko czyste i wyjałowione powietrze.

Ostatnio urządzenie przeszło testy na pokładach boeingów 757 i maszyn typu Avro RJ należących do pięciu europejskich przewoźników. Próby zakończyły się sukcesem. Jedna z linii lotniczych złożyła już zamówienie.

- Filtr jest skuteczny nie tylko, gdy chodzi o świńską grypę czy MRSA, ale także ptasią grypę, a nawet zmodyfikowane pałeczki wąglika. Różnicę już odczuli pasażerowie i załogi maszyn, w których testowaliśmy urządzenie – przekonują wynalazcy.

Technologią zainteresowała się również brytyjska publiczna służba zdrowia. Miałaby ona znaleźć zastosowanie w szpitalach jako broń służąca powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusów wywołujących gronkowca złocistego szczepu MRSA czy bakterii typu Clostridium difficile.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze