Test na COVID-19 w smartfonie. Jest nie tylko dokładny, ale także dużo tańszy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Komputer Świat, Rynek Zdrowia01 lutego 2022 19:00

Opracowano test na obecność wirusa SARS-CoV-2, który można samodzielnie wykonać za pomocą smartfona. Wystarczy prosta -  jak podaje "Komputer Świat" - aplikacja oraz zestaw laboratoryjny.

Test na COVID-19 w smartfonie. Jest nie tylko dokładny, ale także dużo tańszy
Naukowcy opracowali test na COVID-19 z aplikacją na telefon. Fot. Shutterstock
  • Nowoczesny system wykonywania testów na obecność COVID-19 został opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara
  • Jak podaje "Komputer Świat", aplikacja Bacticount korzysta z kamery telefonu komórkowego do wykrycia obecności patogenów w ślinie
  • Naukowcy szacują, że test z konfiguracją może kosztować około 7 dolarów – podkreśla "Komputer Świat"

Test na koronawirusa w telefonie

"Komputer Świat", powołując się na artykuł naukowy zaprezentowany na łamach czasopisma akademickiego "JAMA Network Open", opisał ważne dokonanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

Badaczom z tego ośrodka udało się opracować nowy system testowania w kierunku COVID-19. Wystarczy - jak twierdzą - podstawowe narzędzie laboratoryjne oraz aplikacja w telefonie. Odkrywcy uważają zresztą, że ich test jest równie skuteczny, co test PCR.

Aplikacja Bacticount – jak wyjaśnia "Komputer Świat" – potrzebuje dostępu do kamery telefonu komórkowego danej osoby, aby wykryć możliwe patogeny w ślinie.

- By skorzystać z tego testu, należy umieścić swoją ślinę w zestawie testowym, składającym się z gorącej płytki, z której ślina wkraplana jest do reaktywnego roztworu zaprojektowanego do amplifikacji wirusowego RNA – objaśnia "Komputer Świat".

Następnie po prześwietleniu próbki, należy ją przykryć kartonowym pudełkiem z przyklejoną lampką LED – kamera smartfona widzi reakcje barwne. Jeśli patogeny są obecne, wówczas sondy fluoryzują jasnym czerwonym światłem.

Test na COVID-19 w telefonie za 7 dolarów

Zgodnie z informacjami podanymi przez "Komputer Świat", test ze wspomnianą konfiguracją może kosztować 7 dolarów, z kolei zwykły test PCR w USA kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Jak na razie aplikacja jest dostępna wyłącznie na jeden model telefonu.

Do tej pory naukowcy dokonali zaledwie 50 testów, ale ich wyniki są obiecujące. Jak podano, test na smartfona można łatwo modyfikować w celu wykrycia nowych wariantów COVID-19 albo też innych patogenów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum