Terapia podróżnicza

Autor: • Źródło: PAP26 czerwca 2022 10:36

Artykuł proponujący podróże jako terapię u osób z demencją zamieściło pismo „Tourism Management”.

Terapia podróżnicza
Podróże mogą zapewnić korzyści zdrowotne, być swego rodzaju terapią. Fot. Adobe Stock
  • Turystyka będzie traktowana nie tylko jako sposób na doświadczenia rekreacyjne ale także jako branża, która może zapewnić korzyści zdrowotne na przykład u osób z demencją?
  • Przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną
  • Turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne - po okresie pandemii nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym - przekonują autorzy artykułu 

Turystyka jak arteterapia czy muzykoterapia

Interdyscyplinarny artykuł opracowali naukowcy z Edith Cowan University (ECU). Proponują zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę - nie tylko jako doświadczenie rekreacyjne, ale również jako branżę, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne - podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.

- Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta - stwierdza główny badacz, dr Jun Wen.

Dodaje: - Wszystko to często można znaleźć na wakacjach.

Dr Wen kierował zespołem ekspertów w dziedzinie turystyki, zdrowia publicznego i marketingu badając w oparciu o przegląd literatury, w jaki sposób turystyka może przynieść korzyści osobom cierpiącym na demencję.

Nowe środowisko, nowe doświadczenia mają znaczenie

Na przykład przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną.

- Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak więcej chodzenia - powiedział dr Wen.

- Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją - dodał.

Jak przekonuje istotne są też tak podstawowe czynniki jak świeże powietrze i słońce, które zwiększają poziom witaminy D i serotoniny. Wszystko to składa się na holistyczne doświadczenie turystyczne.

Poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego

Stwierdzono, że turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak więc po COVID nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym - i to nie tylko dla zdrowych turystów, ale także dla grup szczególnie wrażliwych.

Dr Wen ma nadzieję, że nowa linia wspólnych badań może wyjaśnić, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z różnymi schorzeniami.

- Potrzeba będzie więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja - mówi dr Wen.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum