×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tarnów: milionowy spadek dla szpitala od polonusa

Autor: RR/Rynek Zdrowia27 września 2010 18:48

Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie otrzymał milion zł. Ale nie z NFZ za nadwykonania, czy też z unijnych dotacji. Pieniądze pochodzą od prywatnej osoby.

Tarnów: milionowy spadek dla szpitala od polonusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital ma 175 lat. W jego długiej historii leczyli się tu różni ludzie. W 1943 roku do lecznicy trafiła kobieta chora na raka wątroby. Doceniając troskę personelu, w latach 70. jej syn – Leon Ligus, polonus z Kanady, chciał podziękować lekarzom „Szczeklika” za opieką, jaką otoczyli jego umierającą matkę. Jednak wtedy przekazanie pieniędzy nie było możliwe.

Niedoszły darczyńca również zmarł. Pozostawił jednak testament.

– Wujek zapisał 20 proc. swojego majątku na rzecz „starego” szpitala – wyjaśniła prof. Elżbieta Kuta, realizatorka ostatniej woli Leona Ligus. Zaznaczyła, że choć w ciągu wielu lat jego życia testament był wielokrotnie zmieniany, ten zapis pozostał od początku bez ingerencji. Ponad trzy lata trwały procedury spadkowe. Komplikacje powodowały kwestie kanadyjskiego obywatelstwa donatora, a nawet zbieżność nazwisk obecnego dyrektora „Szczeklika” z realizatorką ostatniej woli zmarłego – Elżbietą Kuta...

– To niespotykany przypadek na skalę naszego kraju, że jednostka taka, jaką jest szpital otrzymała tak pokaźny zastrzyk pieniędzy od osoby prywatnej – cieszy się Marcin Kuta, dyrektor tarnowskiego szpitala.

Dzięki spadkowi możliwa była renowacja oddziału chirurgii ogólnej i naczyń. Połowa przekazanej kwoty pokryła koszty modernizacji wnętrz, pozostałe środki przeznaczono na wyposażenie oddziału, a także doposażenie w sprzęt bloku operacyjnego.

Pamiętano o donatorze i jego matce. Na oddziale odsłonięto pamiątkową tablicę ku ich czci.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze