Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Zdrowia | 06-02-2017 09:20

Także Kraków chce przyjąć syryjskie dzieci. Dwa szpitale zadeklarowały pomoc

Krakowscy urzędnicy rozmawiali z dyrektorami szpitali, które mogłyby przyjąć syryjskie dzieci. Pomoc zadeklarowały dwa z nich - Uniwersytecki Szpital Dziecięcy i Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego.

Na zdj. szpital w Syrii. Fot. Freedom House/Flickr (CC BY 2.0)

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta, potwierdziła w niedzielę (5 lutego), że miasto chce zaprosić dzieci. Dodała jednak, że sprawa jest bardzo delikatna i wymaga rozważnego, spokojnego działania.

Na razie prezydent Jacek Majchrowski wysłał do wojewody małopolskiego pismo z pytaniem, w jaki sposób miasto może pomóc. Magistrat rozmawiał także z dyrektorami krakowskich szpitali, które mogłyby przyjąć syryjskie dzieci. Pomoc obiecał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu i Szpital im. Żeromskiego - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak tłumaczy Maciej Kowalczyk, dyrektor szpitala w Prokocimiu, ważne jest, by przed przyjazdem małych pacjentów dotarła ich dokumentacja medyczna z Syrii, wówczas będzie można podjąć decyzję o rodzaju pomocy, w tym o tym, czy dzieci nie powinni najpierw trafić na oddział zakaźny.

W piątek (3 lutego), gdy prezydent Sopotu Jacek Karnowski oświadczył, że władze Sopotu będą się starać o umożliwienie przyjęcia na określony czas dzieci na leczenie i rehabilitację z Aleppo. Radio ZET poinformowało, że wcześniej polski rząd nie zgodził się na sprowadzenie dzieci. 

Czytaj też: Dzieci z Aleppo - czy powinny być leczone w Polsce?

W sobotę (4 lutego) rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył, że to nieprawdziwa informacja, a w piśmie do rządu prezydent Sopotu "nawet nie wskazuje, ile to by miało być osób".