TVP będzie ostrzegać o zagrożeniach w regionach

Autor: MAC/Rynek Zdrowia • • 11 września 2014 14:12

W telewizji będzie dostępny system ostrzegania ludności o zagrożeniach. System już przeszedł pilotaż i będzie stopniowo rozszerzany na wszystkie programy TVP.

TVP będzie ostrzegać o zagrożeniach w regionach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji oraz Juliusz Braun, prezes zarządu Telewizji Polskiej SA we czwartek, 11 września br. podpisali list intencyjny pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską SA dotyczący kontynuacji i rozwoju usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

- Zaczęliśmy od programów pilotażowych i od telewizji regionalnych, natomiast mamy nadzieję, że już niedługo system będzie dostępny we wszystkich programach TVP. Dzięki temu w momencie zagrożenia pojawi się komunikat na ekranie telewizora. Docelowo chcielibyśmy, żeby za pomocą sms-a ludzie mogli otrzymywać informacje o pojawiających się zagrożeniach - mówił minister Trzaskowski.

Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach (np. zagrożeniu powodzią czy silnym wiatrem) zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej.

Komunikaty pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. W zwięzły sposób będą informować i odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia - poinformowało MAC w komunikacie dla mediów.
 
Z Regionalnego Systemu Ostrzegania będzie można także korzystać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony - od dnia 11 września 2014 r. dostęp do aplikacji będą mieli użytkownicy systemu Android.
 
Z uwagi na zasięg terytorialny, zbliżony do obszaru województwa, RSO stanowi doskonałe narzędzie dla wojewodów, którzy za jego pośrednictwem mogą ostrzegać i informować mieszkańców całego województwa.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze