TOPR: zaczynają się ferie - o czym należy pamiętać na stoku?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2016 10:53

W sobotę w pięciu województwach zaczynają się ferie zimowe. Jak mówi PAP Adam Marasek z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, trzeba zwracać uwagę na to, by narty były "odpowiednio dobrane do naszej wagi, naszych umiejętności, do tego, gdzie będziemy jeździć".

Należy przestrzegać zasad i reguł, jakie obowiązują na trasach Fot. Archiwum RZ

Należy przestrzegać zasad i reguł, jakie obowiązują na trasach. Musimy dobrać stoki narciarskie do swoich umiejętności. Gdy trudność trasy je przekroczy, pojawia się możliwość spowodowania wypadku i nabawienia się kontuzji - podkreśla Marasek.

Jak przypomina, istnieją trzy rodzaje tras podzielonych pod względem trudności - najtrudniejsze oznaczone są czarnym kolorem, trudne - czerwonym, a najłatwiejsze oznaczone są kolorem niebieskim.

Marasek radzi, by przynajmniej na początku nauki jazdy na nartach wynająć instruktora.

- Uczymy przede wszystkim bezpieczeństwa: jak poruszać się po stoku, jak wyprzedzać, jak włączać się do ruchu, tak jak w przypadku samochodów - by obserwować tych, którzy jadą z góry, by nie zostać najechanym, by nie spowodować kolizji - mówi PAP jeden z instruktorów Marek Marzec.

- Dzieci muszą obowiązkowo mieć kask, dorośli niekoniecznie, ale jestem zdania, że wszyscy, bez względu na wiek, powinni posiadać kask. Uczymy też jak upadać, bo upadki się zdarzają - dodaje.

16 stycznia zaczynają się ferie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Potrwają do 31 stycznia. Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 30 stycznia do 14 lutego z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum