TOPR: odpłatność za akcje ratownicze w górach to zły pomysł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2016 18:57

Po serii tragicznych wypadków w Tatrach naczelnik TOPR oraz władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wydali w czwartek (14 stycznia) oświadczenie, w którym przekonują, że zamykanie zimą górskich szlaków nie zwiększy bezpieczeństwa.

Władze TOPR są też przeciwne wprowadzeniu odpłatności za akcje ratownicze. Fot. PTWP

- Ograniczenie dostępu do gór jest w naszej opinii trudne i niepotrzebne. Naszą wątpliwość budzą kryteria zamykania szlaków (...), w górach ryzyko wypadku będzie istniało zawsze - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP.

Podczas środowej (13 stycznia) sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i rekreacji Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego zaproponował, aby zwiększyć cenę biletu wstępu do TPN o 15 proc. i przeznaczyć te pieniądze na edukację turystyczną. - Myślę, że to może się pozytywnie przełożyć na bezpieczeństwo - mówił.

TPN obecnie przeznacza ok. 300 tys. zł rocznie na działania edukacyjne, mające podnieść bezpieczeństwo w górach.

- Jestem przeciwnikiem zamykania szlaków tatrzańskich w zimie. Chcemy zwiększyć nacisk na edukację w całej Polsce, abyśmy mogli wychowywać młode pokolenia w większej wiedzy o górach, o przyrodzie, o poszanowaniu dla własnego życia i zdrowia nie tylko w górach, a w ogóle w całym życiu - mówił naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof.

Zwrócił uwagę, że 70 proc. wypadków śmiertelnych odnotowanych na przestrzeni stu lat w Tatrach wydarzyło się w sezonie letnim - w doskonałych warunkach atmosferycznych.

Naczelnik uznał też, że wprowadzenie odpłatności za akcje ratownicze to zły pomysł. - To nie rozwiąże problemu samych wypadków, a turyści w tarapatach mogą obawiać się prosić o pomoc. W całej Polsce ratownictwo jest bezpłatne, więc w polskich górach również - podkreślił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum