TOPR i GOPR z dotacjami na nowy sprzęt ratowniczy. Mowa o prawie 16 mln złotych

Autor: oprac. KM • Źródło: MSWiA, Rynek Zdrowia17 grudnia 2021 19:04

W czwartek 16 grudnia wiceminister Maciej Wąsik podpisał z przedstawicielami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego umowy dotacyjne na zakup sprzętu i ekwipunku ratowniczego dla ratowników górskich.

Helikopter TOPR podczas akcji ratowniczej w Tatrach Wysokich. Fot. shake_pl/Adobestock
  • TOPR i GOPR dostaną dotacje na zakup sprzętu i ekwipunku ratowniczego dla ratowników górskich.
  • Całkowita wartość dotacji dla TOPR i GOPR to 15 milionów 612 tys. złotych
  • Zakupione zostaną m.in. odbiorniki GPS, quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe

3 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki przyznał ministrowi spraw wewnętrznych i administracji środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej, z przeznaczeniem dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zakup sprzętu i ekwipunku dla ratowników górskich.

Dotacje dla GOPR i TOPR

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 168 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do końca bieżącego roku oraz 9 milionów 556 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 15 listopada 2022 roku. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dodatkowe 5 milionów 888 tys. zł z przeznaczeniem do wydatkowania do 30 listopada 2022 roku.

Co zostanie zakupione?

Na podstawie podpisanej umowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe planuje wyposażyć ratowników górskich w ekwipunek do działań ratowniczych w zimie, ekwipunek i sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych w lecie, radiotelefony, sprzęt wykorzystywany do ratownictwa podwodnego w akwenach górskich i jaskiniach oraz specjalistyczne drony.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z uzyskanych środków planuje zakupić jeszcze w tym roku  4-letnią licencję oprogramowania do automatycznej detekcji osób zaginionych oraz do końca listopada 2022 roku wyposażyć ratowników GOPR w ekwipunek do działań ratowniczych, ekwipunek ski-turowy, sprzęt alpinistyczny do działań ratowniczych, odbiorniki GPS, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory oraz automatyczne defibratory. Zakupione zostaną także quady do ratownictwa górskiego, skutery śnieżne, jednośladowe pojazdy gąsienicowe, przyczepy do transportu pojazdów służących do ratownictwa górskiego, samochody terenowe – karetki górskie oraz nosze do transportu poszkodowanych.

Warto przypomnieć, że 24 czerwca br. przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych. Organizacje ratownictwa górskiego otrzymały już na ten cel dodatkowe prawie 4 mln zł w tym roku.

Zobacz też: Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Rząd zmienia obostrzenia. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia covidowego

Koronawirus. Kwarantanna w grudniu 2021. Ile trwa i kto na nią kieruje?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum