TNS OBOP: ponad połowa Polaków nie jest aktywna fizycznie

52 proc. Polaków nie uprawia sportu i nie korzysta z żadnych form aktywności fizycznej - wykazały badania TNS OBOP. Aktywnych codziennie lub prawie codziennie jest zaledwie 10 proc. badanych.

Z badań OBOP wynika, że jedynie 32 proc. ankietowanych przynajmniej raz w tygodniu jest aktywna fizycznie. Najczęstszą rozrywką jest spędzanie wolnego czasu przed telewizorem. Aż 55 proc. badanych przyznało, że wieczory najchętniej spędza właśnie w ten sposób. 21 proc. Polaków unika jakiegokolwiek ruchu i aktywności, bo - jak tłumaczy - szybko się męczy.

Co czwarty Polak nawet nie spaceruje (25 proc.), a 24 proc. unika wchodzenia po schodach, woli wjeżdżać windą, gdy tylko ma taką okazję. 22 proc. ankietowanych korzysta z samochodu lub środków miejskiej komunikacji nawet wtedy, gdy ma do przebycia zaledwie 500-800 metrów.

- Faktyczna aktywność fizyczna Polaków może być jeszcze mniejsza niż pokazują to badania, gdyż lubimy zawyżać swe osiągnięcia, szczególnie jeśli chodzi o ruch - twierdzi dr Katarzyna Cybulska, kierownik Centrum Kardiologii Allenort w Warszawie.

Jak podaje, wysiłek fizyczny powinien nam zajmować 30-60 minut dziennie przez większość dni w tygodniu. - Absolutne minimum to 30 minut 3 razy w tygodniu - podkreśla.

Dr Cybulska zaleca, by wykonywać wysiłki dostosowane do własnych możliwości, stopniowo zwiększając ich intensywność, jednak trening musi powodować zmęczenie, inaczej nie będzie efektywny.

- Konieczne jest przyśpieszenie czynności serca o co najmniej 20-30 proc. w stosunku do tempa bicia serca w spoczynku - przekonuje specjaliska. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych