TNS OBOP: chorujemy i kryzys tego nie zmieni, ale...

Autor: KAW/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 17:00

67 proc. Polaków chorowało przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, a statystyczny klient apteki zażywa 4,2 tabletki dziennie

Farmacja, jako jedna z niewielu branż, uchodzi za taką, która kryzysem martwić się specjalnie nie musi. Według badań TNS OBOP (przeprowadzonych na zlecenie Świat Zdrowia S.A.), ponad połowa Polaków dokonuje zakupów w aptece co najmniej raz w miesiącu. Jednak ze względu na kryzys, zakupy leków są czasami ograniczane.

– Coraz częściej zdarza się, że pacjenci oszczędzają na lekach, w obawie, że nie starczy im pieniędzy na podstawowe potrzeby, takie jak żywność, czy opłatę rachunków. Pytają wtedy tylko o cenę leku i odchodzą – mówi Tomasz Wróbel, właściciel Apteki Świat Zdrowia w Poznaniu.

Jak wynika z badań, podczas jednych zakupów Polacy wydają w aptekach średnio 75 zł. Większe wydatki ponoszą przewlekle chorzy – około 114 zł oraz osoby kupujące co najmniej raz w miesiącu: 80-90 zł. Połowa wydatków w aptekach przeznaczana jest na leki na receptę (Rx), 31 proc. na leki bez recepty (OTC). Trzecie miejsce pod tym względem zajmują preparaty witaminowo-mineralne (suplementy diety) – 12 proc.

W ciągu ubiegłego roku, ankietowane osoby – w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – odwiedziły lekarza średnio 4 razy. Wśród osób przewlekle chorych częstotliwość ta wzrasta do ponad 7 wizyt.

Na choroby przewlekłe cierpi 37 proc. badanych. Najczęściej Polacy uskarżają się na choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego oraz hormonalnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum