Szwecja znosi kolejne obostrzenia. Od czwartku m.in. bez limitów w sklepach

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP12 lipca 2021 19:10

Zgodnie z rządowym planem, w Szwecji od czwartku zniesione zostaną m.in. limity ograniczające liczbę osób w sklepach, a pociągi dalekobieżne będą mogły być znów w pełni obsadzone.

Szwecja znosi kolejne obostrzenia. Od czwartku m.in. bez limitów w sklepach
W sklepach nie będą już obowiązywały dotychczasowe limity Fot. Shutterstock
  • Rząd Szwecji ogłosił zniesienie od czwartku kolejnych restrykcji epidemicznych
  • Zniesione zostaną m.in. limity ograniczające liczbę osób w sklepach, a pociągi dalekobieżne będą mogły być znów w pełni obsadzone
  • Władze zalecają osobom powracającym do Szwecji z krajów innych niż nordyckie poddanie się testom na obecność Covid-19. Rekomendacja dotyczy również podróżnych niewykazujących symptomów chorobowych. Taki wymóg przy przekraczaniu szwedzkiej granicy obowiązuje już turystów

Rząd Szwecji ogłosił zniesienie od czwartku kolejnych restrykcji epidemicznych mimo obaw związanych z rozwojem sytuacji pod kątem wysoce zakaźnego wariantu Delta koronawirusa. Powracającym z zagranicy zalecono wykonanie testu na Covid-19.

W sklepach i w pociągach już bez limitów

- Trzeba bardzo poważnie podchodzić do wariantu Delta, ale doświadczenia Szwecji, jak i innych krajów pokazują, że rodzaj stosowanych środków oraz szczepienia przeciwko Covid-19 działają bardzo dobrze - oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Zgodnie z rządowym planem od czwartku zniesione zostaną m.in. limity ograniczające liczbę osób w sklepach, a pociągi dalekobieżne będą mogły być znów w pełni obsadzone.

Są obawy przed "importem" wariantu Delta - testy przy przekraczaniu granicy

Jednocześnie władze zaleciły osobom powracającym do Szwecji z krajów innych niż nordyckie poddanie się testom na obecność Covid-19 w związku z przypadkami "importu" zakażeń szczepem Delta. Rekomendacja dotyczy również podróżnych niewykazujących symptomów chorobowych. Taki wymóg przy przekraczaniu szwedzkiej granicy obowiązuje już turystów.

W Szwecji co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło prawie 70 proc. dorosłych, a obie - 43 proc. Poziom rozprzestrzenienia się koronawirusa jest określany jako niski (około 200 nowych przypadków na dobę), a służba zdrowia jest obciążona w niewielkim stopniu (26 pacjentów chorych na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum