Szwecja: wysoki urzędnik od walki z Covid-19 rezygnuje po wyjeździe na Wyspy Kanaryjskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 07:44

Szef szwedzkiego Urzędu ds. Porządku Publicznego i Sytuacji Kryzysowych (MSB) Dan Eliasson, który spędził święta na Wyspach Kanaryjskich, ogłosił w środę (6 kwietnia), że rezygnuje ze stanowiska. W Szwecji MSB koordynuje walkę z Covid-19.

Szwecja: wysoki urzędnik od walki z Covid-19 rezygnuje po wyjeździe na Wyspy Kanaryjskie
Fot. Lars Steffens/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Ujawnienie przez gazetę "Expressen" wyjazdu Eliassona, a także jego tłumaczenie, że była to podróż "konieczna", aby spotkać się z mieszkającą tam córką, wywołało w Szwecji falę krytyki.

Od połowy grudnia rząd apeluje o rezygnację z zagranicznych wizyt, a o nieobecności szefa ważnej w walce z epidemią instytucji nie wiedział nawet minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg. Wezwał on swojego podwładnego na rozmowę, Eliasson sam jednak zrezygnował ze stanowiska.

Według agencji TT Eliasson zostanie przeniesiony na inne stanowisko w ramach kancelarii rządu i zachowa swoją pensję.

Media ujawniły poprzednio, że mimo własnych apeli centra handlowe w okresie świąt odwiedzili premier Szwecji Stefan Loefven oraz minister sprawiedliwości Morgan Johansson. Obaj jednak wykazali skruchę.

Eliasson był w latach 2015-2018 mocno krytykowanym szefem szwedzkiej policji za brak zdecydowanych kroków w walce z przestępczością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum