Szumowski: lekarze powinni pomagać pacjentowi przeżyć czas choroby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 16:38

Medycy nie zawsze mogą pomóc pacjentowi wygrać walkę z chorobą, ale powinni wspierać ich w jej przeżywaniu. A to wsparcie ma mieć wymiar holistyczny: cielesny, duchowy i psychiczny - mówili eksperci na briefingu w Warszawie przed Światowym Dniem Chorego.

FOT. Shutterstock

Światowy Dzień Chorego zainicjował papież Jan Paweł II w 1992 r. Obchodzony jest corocznie 11 lutego.

Uczestniczący w briefingu minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, na czym ma polegać prawdziwa rola medyka. Jest ona wielowymiarowa i nie sprowadza się tylko do diagnozy i leczenia, tym bardziej że jest wiele chorób, w których nie dochodzi do całkowitego wyzdrowienia.

- Naszą rolą jako ekspertów, którzy opiekują się pacjentem w jego drodze zdrowia i choroby, jest po pierwsze to, czego nauczył mnie mój mentor prof. Franciszek Walczak. Nie zawsze jesteśmy po to, by wyleczyć pacjenta, ale po to, by mu pomóc przeżyć chorobę. To najlepiej charakteryzuje rolę i zadania, które stoją przed nami - powiedział.

Zwrócił też uwagę na cierpienie w chorobie, które zawsze jej towarzyszy. - Samo cierpienie jest skandalem, zaburzeniem na tym świecie, a nie czymś, co jest dla nas dobre i przygotowane - wplótł w swoją wypowiedź słowa ks. prof. Józefa Sadzika.

Jego zdaniem lekarz powinien cierpienie od pacjenta oddalać, pomóc przeżyć chorobę, wyleczyć. Dodał jednak, że "nie zawsze się da wyleczyć". Zauważył, że zawód lekarza, czy ogólnie pojętego medyka, jest szczególny, bo dotyka drugiego człowieka.

Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jan Walewski zaznaczył, że ten rok jest przełomowy dla onkologii. To nie tylko zmiana nazwy instytutu, wyznaczenie mu nowych zadań o wymiarze krajowym, ale też wielki przełom w kontekście przyjęcia pierwszej w historii strategii onkologicznej. Podkreślił, że "na końcu tej zmiany jest poprawa losu naszych pacjentów i ich przeżycia, poprawa jakości ich życia, ulga w cierpieniu".

O istocie opieki nad chorym wspomnieli też specjaliści, mówiąc, że musi ona być holistyczna. Skupiać się na wszystkich jej wymiarach: cielesności, duchowości i na psychice. - Ważne, by w zawodzie, który wykonujemy z wielką ofiarnością, było traktowanie w sposób holistyczny pacjenta z jego fizycznością, psychiką, duchowością - powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii dr n. med. Janusz Meder.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum