Szukają polskich lekarzy na całym świecie

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2009 14:58

Trwają przygotowania do VII Światowego Kongresu Polonii Medycznej, który odbędzie się we wrześniu w Toruniu. Samorząd lekarski chce na nim zgromadzić jak największą ilość lekarzy-Polaków z zagranicy. Niestety nie zawsze jest w stanie do nich dotrzeć.

Polskich lekarzy można znaleźć  prawie w każdym zakątku świata, jednak nie łatwo dotrzeć do nich z informacją Kongresie.

- Polska ma rejestr lekarzy, stąd mamy bardzo precyzyjne dane o naszych medykach, natomiast nie wszędzie taki rejestr funkcjonuje, wysłaliśmy jednak zapytania do wielu krajów o liczbę naszych rodaków, którzy właśnie tam praktykują - mówił podczas konferencji prasowej inż. Mirosław Przastek, który zajmuje się rejestrem lekarzy w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Na pytanie NIL odpowiedziało kilka zagranicznych samorządów lekarskich. Okazuje się, że w Anglii jest obecnie 1930 osób z polskim prawem wykonywania zawodu lekarza, w Niemczech -1332, w Irlandii 238 z czego 84 mieszka w Polsce. Portugalia poinformowała natomiast, że jest tam tylko 12 naszych rodaków, ale wiadomo że są to dane bardzo zaniżone.

Samorząd lekarski apeluje o rozpowszechnianie idei spotkań polonijnych jaką jest kongres i prosi o rozpowszechnianie informacji o tym, że taka impreza odbędzie się. Wszelkie informacje na jej temat można znaleźć na stronie internetowej: www.kongrespoloniimedycznej.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum